בחנו את עצמכם- האם אתם מוכנים לעבור משכיר לעצמאי

 

בקצרה

במאמר זו מובאים לפניכם 7 השלבים שאתם חייבים לעבור בדרך לפתיחת עסק ומעבר משכיר לעצמאי. כך תדעו: מתי הוא הרגע הנכון שלכם לעבור למשרה מלאה כיזם?

פעמים רבות כשאנשים חושבים על מישהו שהפך משכיר לעצמאי הם חושבים שביום הראשון הייתה לו עבודה כשכיר, ביום השני הוא התפטר מהעבודה, וביום השלישי הקים עסק - כאילו כל התהליך נמשך כ-3 ימים. במציאות לא כך הדבר. רוב האנשים מתחילים את העסק שלהם במשרה חלקית ורק לאחר תקופה מסוימת הם עוברים לעבוד בו במשרה מלאה.

באחד הראיונות של סטיב ווזניאק, מייסד שותף של Apple, הוא נשאל איך זה היה עבורו ועבור סטיב ג'ובס בימים הראשונים להקמת Apple - הוא השיב שבתחילה, לשניהם היו משרות אחרות כשכירים ורק כשאנשים התחילו לקנות את המוצר והיה מספיק ביקוש, הם הלכו על העסק בפול טיים והקימו את Apple. הרבה אנשים מתחילים את דרכם כעצמאים במשרה חלקית, המפתח להצלחה הוא לדעת מתי לצאת למשרה מלאה.

1. תיעוד מוכח שאתה טוב במכירות

לפני שהנך עובר למשרה מלאה כיזם, אתה חייב להיות סוגר העסקאות הכי טוב שאתה מכיר לגבי המוצר המסוים שאותו הנך מעוניין למכור בעסק שלך. לדוגמה: אם ברצונך להיות סוכן נדל"ן אך מעולם לא מכרת נכס אחד בחייך, אין לך חסכונות או תזרים הכנסות קבוע, ובנית על המשפחה שלך או מכרים שיקנו ממך ויהפכו ללקוחות הראשונים שלך בעסק, אז דע שזה רעיון גרוע ללכת על זה במשרה מלאה. ראשית, עליך לרשום לזכותך מספר מכירות מוצלחות לפני שתתקדם למשרה מלאה. מספר המכירות המוצלחות הוא תלוי ענף, לדוגמה: בנדל"ן יכול להיות שאתה כבר מוכן לאחר שמכרת 10 או 12 דירות בהשוואה לפוליסות ביטוח, שם זה יהיה באזור ה-50 וה-60 פוליסות.
חשוב שיהיה לך רקורד עשיר של מכירת המוצר ובאופן עקבי להראות שהנך יודע גם איך להרוויח מכך כסף. אין הכוונה לסיפור הצלחה חד פעמי, על פרק אחד מוצלח, הכוונה היא לסדרה בהמשכים עם מספר עונות מרתקות. אסור לך אף פעם ללכת למשרה מלאה אחרי חודש אחד גדול.

האופן בו אני מודד את ההכנסה החודשית שלי הוא להסתכל על 6 חודשי ההכנסה האחרונים שלי, ולהתייחס להכנסה של החודש הנמוך ביותר כאל ההכנסה החודשית האמיתית שלי. לדוגמה- אם בחודש הראשון הרווחתי 12,000₪, בחודש שני הרווחתי 15,000₪, בחודש השלישי הרווחתי 9,000₪, בחודש הרביעי הרווחתי 13,000₪, בחודש החמישי הרווחתי 7,000₪ ובחודש השישי הרווחתי 17,000₪- אז אני מתייחס להכנסה הנמוכה של ה-7,000₪ של החודש החמישי כאל ההכנסה האמיתית שלי מהעסק, לוקח בחשבון לצורך המעבר למשרה מלאה כעצמאי רק את התחזית השחורה, כך אני עושה את המתמטיקה שלי.

לעומת זאת, יש שיגידו שלהם זה עבד, לצאת לעצמאות מבלי לצבור קודם טבלת הצלחות של מכירת המוצר. אז נכון, זה עובד מדי פעם, אבל בדיוק לפי אותם הסיכויים שתזכה בהגרלת הלוטו.

2. וודא שההכנסות מהעסק שלך מכסות את הוצאות המחייה החודשיות שלך

לכן, השלב השני הוא כשההכנסה המגיעה מהעסק שלך מכסה את ההוצאות האישיות החודשיות שלך. כך, אם הוצאות המחייה החודשיות שלך הן 12,000₪, וההכנסה נטו בהתבסס על העסק שלך היא 15,000₪ בחודש אז אתה מוכן לצאת למשרה מלאה. ככלל, אני מעדיף לראות את זה קורה בתקופה של 3 או עד 6 חודשים ממועד הפתיחה של העסק, בטרם החלטה ללכת על משרה מלאה.

3. כיסוי של 6 חודשי הוצאות עסקיות לפחות

השלב הבא ליציאה למשרה מלאה כעצמאי זה רק לאחר שצברת חיסכון תזרימי, פיקדון לשעת חירום בגובה של 6 חודשי הוצאות עסקיות. הסכום הזה משתנה ותלוי בסוג העסק שלך. במקרים מסוימים, בעלי עסקים מכניסים משקיע לעסק שמוכן לכסות על ההוצאות בתקופת ההרצה או ההקמה ולפצות על היעדר הכנסות מספיקות בתקופות של משבר וקושי בתמורה לאחוזים מרווחים עתידיים. דוגמה לכך – סופר מצליח שמצא משקיע שכיסה את הוצאותיו במשך שנתיים שלוש עד שהספר יצא לאור והפך לסיפור הצלחה מוכר ברחבי העולם. לסיכום, אם אין לך משקיע שמוכן לכסות את ההוצאות שיתהוו לך בתהליך המעבר לעצמאי במשרה מלאה, עליך לדאוג לכסות בעצמך שישה חודשים מההוצאות בטרם תצא לדרך.

4. יש לכם תכנית גיבוי

כשאתם צעירים שרוצים לצאת למשרה מלאה כבעלי עסק אז בדרך כלל תדברו על כך עם הוריכם, רק כדי שהם ידעו כיצד בכוונתכם לפעול ובמידה ותיכשלו יהיה לכם תמיד לאן לחזור. מניסיון, רק לעיתים נדירות תזכו לקבל את ברכתם של הוריכם, בעיניהם תמיד תישארו ילדים גם אם מזמן עברתם את גיל 18 והשחרור מהצבא היה לפני עשור. רצונם לגונן עליכם מלעשות טעות חזק יותר מכל רגש אחר. זה לא אומר שהם צודקים - בגדול, אם ההורים שלכם בסופו של דבר לאחר מסע ארוך של שכנועים, כן יהיו מוכנים לתמוך בכם כלכלית ובתקופה הזו לממן לכם קורת גג מעל הראש, הדבר בהחלט יקל עליכם בהחלטה לעבור למשרה מלאה. המצב מורכב יותר כשאתם בשלב אחר בחיים כשאתם נשואים פלוס ילדים. במקרה הזה יהיה יותר מאתגר למצוא תכנית גיבוי, לרוב ההורים כבר יצאו מהתמונה ואתם לגמרי תלויים בבן או בבת הזוג וביכולת ההשתכרות שלהם לתמוך במשפחה שבניתם גם כשאין הכנסה מהצד שלכם כיזמים.
קיימו שיחה עם מי שאתם צריכים לשמר כגיבוי, אם הם בעניין ומוכנים לתמוך בכם, אז אתם מוכנים לצאת למשרה מלאה.

5. תזמון

תזמון זה הכול בחיים. רבים מהאנשים שאני מאמן מבחינה עסקית לצאת למשרה מלאה כעצמאים, פוחדים להשלים את המעבר ומחכים יותר מדי זמן לצאת לדרך. הפחד היחיד שלהם הוא מעבודה קשה, רבים מהם כבר מוכנים זמן רב  לבצע את המעבר משכיר לעצמאי, הם יודעים עמוק בפנים שהם יכולים להשיג את זה לבד, אבל עדיין אין להם את מוסר העבודה הדרוש כדי להצליח. לעומתם, יש את מי שיוצאים לדרך עצמאית ופתיחת עסק מוקדם מדי, ומוטב אם היו מחכים חודש-חודשיים נוספים לפני שהם הולכים למשרה מלאה. בשורה התחתונה, לעולם אין זמן מושלם לצאת למשרה מלאה. מעולם לא ראיתי בעל עסק שעשה את זה בצורה מושלמת, וללא קשר למי שאתם, זה תמיד יהיה קשה ומאתגר בשלב מסוים  לבצע את המעבר מעבודה כשכיר במשרה עבור מישהו אחר לבין מעבר למשרה מלאה בעסק של עצמך. רק אתם תוכלו לדעת אם יצאתם לדרך מוקדם מדי או מאוחר מדי.

6. אומץ

נדרש אומץ כדי לעבוד במשרה מלאה כיזם.

יש לי זוג לקוחות, טבחים במסעדה מוכרת בת"א שהרוויחו באמצעות משרה חלקית כעצמאים שכר של 6 ספרות בשנה, מבחינתם זה נחשב להצלחה והם החליטו לעזוב את העבודה היום יומית שלהם כשכירים לטובת הפעלת העסק במשרה מלאה. לזוג הזה נדרש אומץ רב - בחודש בו הם קיבלו את ההחלטה, האישה נכנסה להיריון, בנוסף הם עברו לבית יותר גדול, שכרו מקום חדש בו יוכלו להקים את העסק, התפטרו מהעבודה הקודמת, וכל זה בחודש אחד. מבלי להיכנס להתקף חרדה או פאניקה, הם הצליחו להרים עסק מצליח ומנהלים היום את אחת המסעדות המובילות בארץ, רק בגלל שהיה להם את האומץ והנחישות לעשות את זה במשרה מלאה גם כשכולם ייעצו להם שלא. בדיעבד הם מעידים שאם היו מתמהמהים עם המעבר ומחכים לרגע הנכון, זה לעולם לא היה קורה.

7. תיאום ציפיות עם המשפחה הגרעינית

בטרם צאתך לדרך כיזם או יזמת במשרה מלאה, עליכם ליידע את בן/בת הזוג והילדים בתכנית שלכם, לוח הזמנים מכאן ואילך וכיצד סדרי העדיפויות שלך הולכים להשתנות בהתאם, מהרגע שהחלטת להתקדם למשרה מלאה. בסופו של דבר, השינוי עתיד להשפיע עליהם, והם יצטרכו לבצע התאמות בבית למצב החדש. כיזם אין דבר כזה שעות קבועות, וודאו שיש לכם גיבוי בבית בזמן שאתם לא שם. הכינו את המשפחה שזו לא עבודה רגילה של 9 עד 5 ובכדי להצליח כיזם הם יצטרכו להתרגל לשעות הארוכות בהן יום עבודה עשוי להסתיים גם ב22:00 בלילה ולפעמים אפילו בשעה 23:00 או חצות, זו המציאות של להיות יזם.

 

לסיום- בדוק עם עצמך מדוע ברצונך להיות יזם?

האם זה כי אתה מחפש חופש בחירה? לשפר את רמת החיים? לשלוט בעתיד הכלכלי שלך? לבנות מורשת? להיות חלק ממשהו גדול יותר מעצמך? לפתור בעיה גדולה? למצוא דרך לעשות זאת טוב יותר? חופש פיננסי? ניצחונות?

ללא יוצא מן הכלל כולם רוצים את הדברים האלה, אך תהליך המעבר מעסק צדי למשרה מלאה יכול להיות מסורבל ולא מתאים לכולם.

יישמו את שבעת השלבים אם הנכם שואפים למעבר חלק משכיר לעצמאי.

ליצירת קשר עם המומחים שלנו >>