העסקת בן / בת זוג בעסק – עד כמה זה משתלם והאם זה בכלל מותר?

 

יש שיגידו שהתופעה של העסקת בני הזוג או בני המשפחה בקרב עסקים קטנים ובינוניים נחשבת כדבר חיובי בעיניי עובדי החברה והלקוחות, ואפילו משדרת תדמית נקייה של עסק משפחתי מבוסס ויציב ששמור על רמת לויאליות ואחריות מקצועית גבוהה.

מנגד, רשויות המס רואות בהעסקת בני זוג ומשפחה בעסק באופן, שהוא איך לומר, פחות חיובי.
לשיטתם, במקרים רבים העסקת בני הזוג היא העסקה פיקטיבית, שמצד אחד מפחיתה את חבות המס של העסק ע"י ניפוח הוצאות שכר ושחיקת הרווח התפעולי ומצד שני מהווה דרך למשיכת רווחי העסק במס מופחת.

כדי להבין את העמדה של מס הכנסה כאשר שני בני הזוג עובדים באותו העסק, צריך קודם כל להבין את ההבדל בין שיטת חישוב המס המאוחד לשיטת חישוב המס הנפרד.

שיטות חישוב המס בהעסקת בן זוג בעסק:
שיטת החישוב המאוחד למעשה מאחדת את ההכנסות של שני בני הזוג שעובדים באותו העסק ומצרפת אותן להכנסה אחת. למעשה, שיטה זו יוצרת מצב מעוות של העמסת מלוא הכנסת בני הזוג על אחד מהם, ובכך - לחבות מס גבוהה יותר!
 
כדי להבין את זה יותר טוב,  ניקח רגע כדוגמא את אלון ואלונה, שני בני זוג שעובדים ביחד בעסק המשפחתי:
אלון וגם אלונה מרוויחים כל אחד 15 אלף שח ברוטו בחודש ונמצאים במדרגת מס של 20%.
אם נאחד לצורך התחשיב את שני תלושי השכר שלהם לתלוש שכר אחד שישוייך לאלון, נגיע להכנסה של 30 אלף שח בחודש, הכנסה גבוהה המחייבת תשלומי מס גבוהים בשיעור של 35% מס.
כלומר הפרש של 15 % מס בין שני המצבים, ובתרגום לכסף ,כ- 5,000 ש"ח בחודש,ו-60,000 ש"ח לשנה.

וכן הבנתם נכון,  שיטת חישוב המס הנפרד במקרה שבו אתם עובדים עם בן או בת הזוג בעסק המשפחתי משתלמת יותר על פני שיטת חישוב המס המאוחד.

מה אומר החוק לגבי העסקת בן זוג בעסק?

החל משנת 2014 יכולים בני זוג שעובדים בעסק משותף לחלק ביניהם את ההכנסה ולשלם מס בהתאם לשיטת החישוב הנפרד בהתקיים התנאים המצטברים הבאים:

 • תנאי ראשון - השכר של בן/בת הזוג או בן המשפחה צריך לשקף את העבודה עבורה הוא משולם. למשל, אם הנך מעסיק את בת זוגך בעסק שבבעלותך בעבודת מזכירות, יש לשלם לבת זוגך שכר דומה לשכרשהיית משלם למועסק/ת אחר/ת שהיית לוקח במקומה, שאינו/ה מקורב/ת אליך.
  כלומר יש לשמור על תג שכר סביר המקובל לאותו תפקיד בתנאים של שוק חופשי.
   
 • תנאי שני - מדובר במשרה נחוצה – בהמשך לדוגמה הקודמת , אם בת הזוג לא היתה מועסקת בחברה כמזכירה , אז בטוח שהייתם מעסיקים עובד/ת חיצוני/ת אחר/ת במקומה.
  כלומר אתם צריכים להוכיח שיש קיימות עסקית אמיתית לאותה משרה מאוישת.
   
 • תנאי שלישי - העבודה אינה בבית המגורים, אלא אם כן עיקר הפעילות העסקית היא בבית המגורים. בנוסף, עמידה בתנאים נוספים ככל עובד רגיל אחר בעסק, כלומר: הסכם העסקה, תשלום שכר בפועל באמצעות שיק או העברה בנקאית, קרן פנסיה, דיווח נוכחות, הכרות עם עובדי העסק הלקוחות, הספקים, השתלמויות מקצועיות בחברה וכדומה.

 

צור קשר עם הממוחים שלנו >

 

המשיכו לעקוב אחרי בלוג SMB לטיפים נוספים לניהול תקין וחכם של העסק שלכם.
פרסום זה נועד למסירת מידע כללי בלבד ואין לראות בו משום ייעוץ או חוות דעת כלשהי.