הסיוע האמריקאי לחברות ישראליות

משבר הקורונה (Covid 19) אשר משתולל בחודשים האחרונים מעמיד את העולם כולו ואת עולם העסקים בפרט בפני סיטואציה שלא נראתה מעולם. מגיפות הרסניות מן הסתם לא נוצרו במאה ה-21 וגם לא במאה ה-20 אבל לראשונה בעידן הגלובאלי המודרני בו השפעת הגבולות הלאומיים מטשטשים לנוכח התנועה החופשית הדיגיטלית בין המדינות, נאלצו מעצמות העולם להתמודד עם סוגיות מודרניות לא פשוטות, כמו למשל סגירת מרחבים אוויריים לתנועת נוסעים, וזאת כאמור לראשונה בהיסטוריה. ביטול יכולת מעבר פיסית בין מדינות היה המעצור הראשון שבלם את הכלכלה העולמית וגרר אחריו שורה של צעדים מקומיים שדיללו באופן כמעט מוחלט את הכלכלות בכל מדינה באופן שונה. השורה התחתונה היא שהמסחר העולמי עבר רגרסיה אגרסיבית שהשפיעה על כל הסקטורים, ולרוב באופן שלילי.

 

גלגלי הההצלה של הממשל המאריקאי

חברות ישראליות שפועלות בשוק הגלובאלי מצאו עצמן תחת בעיה ניהולית סבוכה וצריכות לנהל, כמו בשגרה, את מצג החירום הזה בשתי חזיתות ויותר ומול רגולציות חירום מקומיות שונות ומשתנות באופן תדיר. בארה"ב למשל, בעיקר בשל השוני המנהלי של השלטון לעומת המוכר לנו מישראל, קשה להבין כיצד ניתן להשתמש בגלגלי ההצלה שהממשלה העמידה לרשות הציבור והעסקים. מה שהממשלה הפדראלית מציעה בדמות של הלוואת Paycheck protection program, יכול לסייע להנזיל את הפעילות לטובת תשלומי משכורות והוצאות אחרות אך מצד שני, מדובר בסיוע חלקי שחסר את הצד של המדינה (state) שיכול לעיתים הרבה יותר משמעותי. במקרים אחרים, יכולים להיות מנגנוני מימון ממשלתיים משתלמים יותר לגופים ספציפיים בשל הנתונים של אותה חברה. למשל, main street business lending program הינה תכנית הלוואות שיכולה להוות פתרון מצוין לחברות בינוניות אמריקאיות. בתכנית זו, ניתנת הלוואה בגיבוי פדראלי למשך 4 שנים בתנאים מצוינים ונוחים לחברות שמחזיקות מתחת ל-10,000 עובדים ועם פעילות של פחות מ-2.5$ מיליארד בשנת 2019.

 

הקלות המס של הממשל האמריקאי

היבט נוסף שחשוב לבחון בצורה מירבית ומקיפה הוא הקלות המס שניתן לנצל במסגרת המשבר. גם כאן ישנה משמעות אדירה לבחינת כלל מרכיבי המס ולא רק אלו שבדרך כלל יותר נגישים לבחינה מרחוק ומתמקדים בעיקר ברמה הפדראלית. אמנם הממשלה הפדראלית העניקה הטבות מרחיקות לכת לעסקים בדמות של דחיית תשלומי מס מצד המעסקי עבור social security (שתי פעימות, 2021-2022) או לחילופין federal income tax relief לשותפויות בין השנים 2018-2019, אך גם כאן חשוב לבדוק גם את חבות המס ברמה המקומית ומה הממשל המקומי מאפשר לעסקים הרשומים תחתיו. חשוב לציין כי לעיתים ישנם תנאי סף המונעים כפל הטבות מס או כפל זכאות להגשה למענקים ומכאן חשיבה אסטרטגית וליווי יסודי חשובים ביותר.

 

בתקופות משבר בעלי עסקים נוטים להתמקד בניהול המשבר ומניעת קריסה אופרטיבית ואין ספק שזו צריכה להיות המטרה העיקרית אבל בעתות משבר יש משמעות חשובה ביותר לבחון גם את מה שקורה ביום שלאחריו ובנקודה הזו יש לא מעט אספקטים שחשוב לקחת בחשבון. דוגמא מובהקת ניתן לראות בהתקשרויות מול גופים ממשלתיים. בימים של כשגרה, ברוב המקרים, הרווח מעסקאות מול ממשלות יכול להיות נמוך יותר מאלו שנעשות מול גופים פרטיים ואל מול זה מתווספים אלמנטים נוספים כמו יציבות הגוף הרוכש וכו'. במשבר הנוכחי אנו רואים שהממשל האמריקאי, הרוכש הגדול ביותר בעולם, קונה בלי הפסקה ואף מגדיל את הביקושים שלו. למי שכבר התווה יחסי מוכר קונה מול הממשלה האמריקאית יש יתרון עצום ומכאן שרוב המוכרים לממשל האמריקאי כמעט ולא נפגעו. הממשל האמריקאי אף הגדיל ופרסם מכרזים ממוקדים למשבר הקורונה, The defence production act, לפיתוח טיפולים מונעים, חיסונים, מכונות הנשמה וכדומה. הפתח שנתנה הממשלה האמריקאית רק צריך להדגיש את היתרונות שבעבודה מול גוף ממשלתי, וזאת למרות כאמור הרווח הנמוך יותר.

 

ליצירת קשר עם המומחים שלנו