מדוע כדאי להעסיק אנשים עם מוגבלויות דווקא ביום שאחרי קורונה

תקופה לא פשוטה עברה על שוק העבודה הישראלי בחודשים האחרונים כמו על שאר העולם. נדמה כי משבר הקורונה גרם לגלגל להיעצר. מפעלים, חנויות, פארקים, ענפי הספורט. כמעט כל עסק, בכל תחום, פשוט עצר את פעילותו. במקרה הטוב עובדים הוצאו לחופשה ללא תשלום, במקרה הפחות טוב עובדים פוטרו כאשר העתיד אינו וודאי או ברור עבורם. התקופה האחרונה הייתה תקדים שלא ידענו דבר שדומה לו בעידן החדש. תקופה שדרשה ותדרוש מכל אחד מאתנו להתעלות ולהיות יצירתי בתחומו כדי להצליח לצאת מהמשבר ולחזור לשגרה או לכל הפחות להחזיק את הראש מעל המים.

בשבועות האחרונים אנו עדים לחזרה הדרגתית לשגרה. מעסיקים רבים חוזרים לפעילות חלקית או מלאה. בתוך אותה התאוששות הדרגתית של המשק, יש לקחת בחשבון את אותם עובדים עם מוגבלות אשר כמו שאר המשק סופגים את הנטל הכלכלי שנוצר בעקבות המשבר, אם כי אצל אותם עובדים עם מוגבלות הקושי כפול. כיוון שלא אחת מדובר באנשים המשתייכים לקבוצת סיכון או לצערנו אנשים העובדים בתפקידים זוטרים ועל כן היו הראשונים להיות מפוטרים ויהיו האחרונים לחזור אל המשק.

בישראל חיים נכון לשנת 2020 למעלה מ 800,000 אנשים עם מוגבלות בגילאי עבודה (20-64) . כאשר מתוכם, 500,000 עם מוגבלות שמוגדרת כחמורה - עוד טרם למשבר הקורונה שפקד אותנו, שיעור התעסוקה של אנשים עם מוגבלות עמד על 41%[1]ומתייעדים להגיע ל- 51% ב2030.  בהשוואה ל- 74.6% אצל אנשים ללא מוגבלות[2] חלק גדול מאותו כוח עבודה טרם חזר למקום עבודתו וככל הנראה עוד יעבור זמן עד לחזרתו. אלא אם כן נצליח החברה ככלל ומעסיקים בפרט , למצוא דרכים יצירתיות לאפשר לאותם עובדים לחזור לעבודתם מבלי לסכן את בריאותם.

החזרה מהירה של אותם עובדים עם מוגבלות לשוק העבודה והימנעות מפיטוריהם חשובה עבור כלכלת המדינה ויש לה תרומה מהותית לארגון המעסיק.

מחקרים מלמדים ששילוב אנשים עם מוגבלות בעבודה מביא לשיפור הבריאות והרווחה הנפשית של העובד,לירידה ברמת הדיכאון וכן להעלאת הערך העצמי של אנשים עם מוגבלות, לשביעות רצון גדולה יותר מהחיים ולשיפור במצב הכלכלי ובאיכות החיים בקרב אוכלוסייה זו. לא פחות חשוב, להעסקת עובדים עם מוגבלות רווחים לא מבוטלים עבור המעסיק. הוכח כי העסקת עובדים עם מוגבלות תורמת לחשיבה יצירתית בארגון, משפרת את האקלים החברתי ובכך מביאה לשיפור התפוקות.

כמו כן, העסקת אנשים עם מוגבלות, מחזקת את תדמיתו של המעסיק בעיני הלקוחות אשר רבים מהם מעדיפים לקנות מוצרים ושירותים בעל מוניטין חברתי וערכי.

בניגוד למיתוסים קיימים, לא קיימת סתירה בין שילוב אנשים עם מוגבלות לבין הרווח הכלכלי לעסקים ולהיפך. מדובר בכח אדם נאמן המגלה מחויבות עזה לארגון בו הוא מועסק. אנשים עם מוגבלות נפשית יכולים לעבוד בכל סוגי העבודות לרבות פיזיות, אנשים עם נכות פיזית יוכלו להשתלב בכל עבודה שלא תדרוש מהם פעולות פיזיות משמעותיות והרי לא מעט משרות וגם הבכירות ביותר אינן דורשות יכולות פיזיות.

לאחר מספר שנים לא מבוטל בהן עסקתי בניהול קשרי מעסיקים, ועבדתי מול עסקים בינוניים וגם קטנים לצורך שילוב אוכלוסיות מגוונות בתעסוקה, אוכל לומר בבירור כי אין חסם שאי אפשר להתגבר עליו. הגמישות נדרשת משני הצדדים. מצד מחפש העבודה ומצד המעסיק. אך מי מאיתנו לא נדרש לגמישות כאשר הוא מגייס וקולט עובד וכאשר הוא נקלט לעבודה?

אנשים עם מוגבלות הוכיחו ומוכיחים בכל יום שהם יכולים להתאים את עצמם לכל סוגי המשרות. מחויבותנו כמעסיקים וכחברה לתת להם הזדמנות שווה ולפתוח עבורם את הדלת. מחקרים רבים מעידים כי אחוזי ההתמדה בקרב אוכלוסייה זאת הם  מהגבוהים ביותר. מה שמאפשר למעסיק להיות פנוי מעיסוק בגיוס וניהול כח אדם באופן תדיר ולהשקיע את משאבי הארגון בהתפתחות.

עם החזרה לשגרה , תכנית תעסוקה שווה המופעלת על ידי משרד העבודה והרווחה- המטה לשילוב אנשים עם מוגבלות, עומדים עבור המעסיק בכל הנדרש לצורך גיוס כח אדם מתאים, ייעוץ וליווי בהחזרת או בקליטת עובדים עם מוגבלות לעבודה ומעניקים ליווי צמוד ללא מגבלת זמן.

דווקא בימים אלו בהם שורר חוסר וודאות, לכל שאלה, בקשה או התייעצות אנו מציעים את עזרתנו.

אנו מציעים עבור המעסיק במגזר הציבורי או הפרטי:

  • ליווי אישי של מנהל תיק מול הגורמים הרלוונטיים בארגון לרבות ממוני גוון, ממוני העסקת אנשים עם מוגבלות ומחלקות משאבי אנוש.
  • סיוע במציאת משרות המתאימות לאיוש על ידי אנשים עם מוגבלות והתאמת דרישות התפקיד בהתאם.
  • איתור מועמדים עם מוגבלות המתאימים לדרישות התפקיד ואופי הארגון, מתוך מאגרים פנימיים וגופי השמה חיצוניים. 
  • בניית תכנית עבודה ארוכת טווח להעסקת עובדים עם מוגבלות תוך השתלבותם וקידומם בארגון.
  • הדרכת מנהלים מכל הדרגים בארגון ע"י תעסוקה שווה ומנחים חיצוניים לצורך מתן מענה לדילמות והבקשות העולות מהשטח.
  • סיוע למעסיק בעמידה בדרישות החוק דרך הפניה לגורמים המקצועיים הרלוונטיים לרבות נושאים משטפטים, נגישות, התאמות ועוד

 

ליצירת קשר עם מחלקות קשרי מעסיקים באזורים השונים *3968

תכנית תעסוקה שווה מפעילה מוקד כלל ארצי הזמין לכלל המעסיקים במהלך ימים א-ה בין השעות 8:30 – 18:00 כמו כן ניתן לפנות אלינו דרך האתר: www.taasukashava.org.il

 


[1] נתוני המוסד לביטוח לאומי

[2] מעסיקים של עובדים עם מוגבלות בישראל: עמדות, אתגרים וצרכים, מיכל אלפסי הנלי