מה זה ICO - Initial Coin Offering?

במשפט: הצעה ראשונית של מטבע וירטואלי שהחברה מנפיקה בטכנולוגיית בלוקצ'יין (כמו IPO - רק של מטבעות דיגיטליים). 

מה זה ICO (Initial Coin Offering)?

ICO, או Initial Coin Offering (בעברית: הצעת מטבע ראשונית), הוא מסלול מימוני בו החברה מגייסת כספים כנגד הנפקת מטבע דיגיטלי. בדומה ל-IPO (הצעת מניות ראשונית), ICO הוא הצעה ראשונית של מטבע דיגיטלי (digital coin או cryptocurrency) לציבור, אותו מנפיקה חברה מסחרית במטרה לגייס הון. ההנפקה נעשית באמצעות מערכת של "חוזים חכמים" (smart contracts) שמוסדרים ומוצפנים באמצעות פרוטוקולים וטכנולוגיות מבוססות בלוקצ'יין (Blockchain), כאשר המטבע החדש נרשם למסחר ומקבל מחיר שוק באחת או יותר מהבורסות למטבעות דיגיטליים בעולם.

לרוב, המטבע יזכה לכינוי "אסימון" (token) וניתן יהיה לאגור אותו בארנק דיגיטלי, כמו הביטקוין ומטבעות ווירטואליים אחרים. בנוסף לערך שהוא מבטא, המטבע יהיה בר שימוש לקבלת והצעת שירותים במסגרת הפעילות העסקית של החברה. הרוכשים המוקדמים שלו – שלקחו חלק ב-ICO – יוכלו להשתתף בפלטפורמה של החברה שתהיה מבוססת רק על אותו המטבע. למשל, רשת חברתית שבה רק באמצעות אותו מטבע דיגיטלי ניתן יהיה לקבל או להציע שירותים שונים.

ICO נחשב כיום לדרך אפקטיבית ומהירה מאוד – עד כדי דקות בלבד – לגיוס הון עבור חברות סטרטאפ בתחום הבלוקצ'יין. אולם לאחרונה (2017) החלו בעולם מגמות רגולטוריות לאסדרה של התחום,  במאמר " ICO: לאן הוא הולך וכיצד תשפיע הרגולציה המתהווה ברחבי עולם?".