ה-ICO - לאן הוא הולך?

 

 

בקצרה

בשנים האחרונות יש תנועה אדירה הן בכמות המשקיעים בביטקוין והן בכמות ההנפקות של מטבעות דומים - Initial Coin Offering (ICO).

בהתאם, ICO הפכה לדרך אטרקטיבית לגיוס כספים לחברות סטרטאפ בתחום הבלוקצ'יין (Blockchain) - תוך שהיא מאפשרת גיוס על בסיס דף ההסבר באתר האינטרנט של החברה (White paper) בלבד, ללא צורך בתשקיף הקלאסי. ואכן, בשנתיים האחרונות חל גידול אקספוננציאלי בכמות הנפקות ה-ICOs כמו גם בסכומי הגיוס, כאשר מהירות ההנפקה – שיכולה להסתכם בדקות בלבד - מהווה תורם משמעותי.

ההשפעה העצומה של ה-ICOs הבהירה לכל כי הם כאן כדי להישאר ועוררה את הרגולטורים במדינות השונות לפעול למציאת האיזון ולהחלת רגולציה להגנה על הציבור מבלי לעקר את ההתפתחות הטכנולוגית. כך, הודיעו ארה"ב וסינגפור כי הן ייבחנו את המטבעות הווירטואליים כניירות ערך, ותחול עליהם רגולציה מחייבת בהתאם. גם בישראל, הודיע יו"ר רשות ניירות ערך על הקמת ועדה לבחינת האסדרה של ICOs שנדרשת להציג את עיקרי המלצותיה עד לסוף שנת 2017, תוך התייחסות לסוגיות כמו תחולת דיני ניירות ערך על ICOs ובחינת שת"פ עם רגולטורים אחרים. לעומת זאת, הבנק המרכזי בסין הודיע כי ה-ICOs פוגעים בפעילות הפיננסית הסדורה במדינה וכי יש לחסום הנפקות ICOs ולסגור את בורסות המטבעות הדיגיטליים.

הפרסומים השונים יצרו גל ירידות בשווי המטבעות הווירטואליים, אולם נראה כי דווקא פיקוח ואסדרה הם שייצבו אותם. כמו תמיד, מי שיחזיקו מעמד יהיו הגופים שידעו להגיב ולהתאים את עצמם לשינויים בדרך הנכונה ביותר.  

 

התפתחות המטבעות הווירטואליים

הביטקוין, חלוץ המטבעות הדיגיטליים, הושק בשנת 2009 כמוצר חדשני המבוסס על מערכת הבלוקצ'יין (Blockchain) - כינוי לטכנולוגיה המאפשרת רישום ומעקב אחר הכסף, כולל יתרות ותנועות, לכל המשתמשים במערכת במקביל. מאז עלייתו לאוויר, חשוף הביטקוין לתנודתיות רבה בשוויו. אם בתחילת הדרך רק "משוגעים לדבר" רכשו אותו והשתמשו בו, הרי שנדמה שבעת האחרונה כל העולם הפך למשקיע ביטקוין - אם במטבע הווירטואלי עצמו ואם כחלק מהתנועה האדירה של הנפקות של מטבעות זהים או דומים - Initial Coin Offering (ICO).

 

גיוס כספים באמצעות ICO

ICO היא דרך חדשה ונוחה לגיוס כספים לסטרטאפים המפתחים בתחום הבלוקצ'יין, כאשר התהליך שונה במהותו מתהליך הנפקה או גיוס כספים מקרנות הון סיכון. על פי רוב, תפרסם החברה באתר האינטרנט שלה עמוד הסבר על מה שהיא מפתחת (White paper) ותגייס על בסיסו כסף באמצעות מטבע דיגיטלי מקובל, דוגמת ביטקוין. אין צורך בתשקיף הקלאסי שהכרנו עד היום הכולל דוחות כספיים, תיאורים מפורטים על החברה ועל פעילותה, עלויות הנפקה כבדות וכדו'. ה- White paper יעשה עבור החברה את המלאכה.

 

הגידול המהיר בהנפקות ICO

בשנתיים האחרונות בוצעו הנפקות ICOs רבות בעולם והגידול בתחום אקספוננציאלי, הן מבחינת כמות החברות המנפיקות בדרך זו והן מבחינת סכומי הגיוס עצמם. תורם משמעותי לכך הוא הזמן הקצר בו מתבצעת ההנפקה. דוגמאות בולטות מהחודשים האחרונים הינן החברה הישראלית בנקור (Bancor) אשר פיתחה פלטפורמה להמרת מטבעות דיגיטליים שמאפשרת לבעליהם לסחור במטבעות אלה או להמיר אותם ללא צורך בגורם נוסף גייסה כ-150 מיליון דולר תוך מספר שעות, חברת ברייב (Brave) שגייסה כ-35 מיליון דולר תוך כדקה וחברת טזוס (Tezos) אשר גייסה כ-230 מיליון דולר תוך כשבועיים. כיום קיימים כבר כמה מאות מטבעות דיגיטליים שלאחרונה הגיע שווים המצרפי לכ-180 מיליארד דולר.

 

כלכלת העתיד

אם בתחילת דרכו הועלו תהיות במדינות שונות איך יש להתייחס ל"בן החורג" מבחינה כלכלית - כלומר, האם ניתן לבצע בו פעילות כמו בכל מטבע אחר ויש להכניסו לעולם העסקי בדלת הקדמית, או שמדובר בגימיק חולף שלא ישנה סדרי בראשית של כלכלה מוכרת וידועה - הרי שההשפעה העצומה של המטבעות הדיגיטליים הבהירה לכולם שה-ICOs כאן בשביל להישאר. רגולטורים במדינות שונות החלו להפנים שבכדי למנוע כאוס ולשמור על כללי משחק ברורים, לא יהיה מנוס מלהכניס את ה-ICOs תחת כנפיהם. בין היתר, החשש מבועה שסופה להתפוצץ הוביל לכך שבחודשיים האחרונים עולות קריאות מצד רגולטורים במדינות שונות לביצוע פיקוח ואסדרה של הענף המנקז לתוכו סכומי כסף גדולים של משקיעים - שעלולים להיות חשופים לתרמיות ולשרלטנות, כפי שקרה באפריל 2017 במקרה של OneCoin.

 

ארה"ב וסינגפור: ICO כניירות ערך

החלוצה כמעט כמו תמיד היתה ארה"ב. רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) פרסמה ביולי האחרון החלטה לגבי פרויקט DAO (הנפקת ICO שגייסה כ-150 מיליון דולר ולאחר כחודש האקר הצליח לגנוב מהמערכת מטבעות בשווי של כשליש מהסכום שגויס בהנפקה). בפרסום זה, אותתה ה-SEC כי יש למצוא את שביל הזהב בין מתן אפשרות לתחום החדש להתפתח ובין החלת רגולציה מתאימה עליו. ה-SEC תבחן את הגדרת המטבעות הדיגיטליים כניירות ערך ואז באופן אוטומטי תחול עליהם אסדרה מחייבת (פרסום תשקיף, פיקוח רגולטורי וכד').

גם הרשות המוניטרית של סינגפור (MAS) הודיעה כי מטבעות דיגיטליים אשר במהותם מהווים ניירות ערך יוכפפו לרגולציה הקיימת, ואחרים יבחנו באופן פרטני כל מקרה לגופו. במקרים בהם הרגולציה תחול, הרי שהחברות יצטרכו לפרסם תשקיף ולמלא אחר כל הנהלים הנדרשים בהנפקה של ניירות ערך.

 

ישראל: הקמת ועדה רגולטורית

יו"ר רשות ניירות ערך בישראל נתן גם הוא את דעתו לנושא לא מכבר. הדבר היה מחויב המציאות שכן כיאה למעמדה בתור start-up nation גם בתחום הבלוקצ'יין, ישראל נחשבת למובילה עולמית וכתוצאה מכך, קיימות בה לא מעט חברות שביצעו ICOs בחודשים האחרונים. היו"ר הודיע על הקמת ועדה לבחינת אסדרה של הנפקות מטבעות דיגיטליים שתצטרך להגיש דוח ביניים עם עיקרי המלצותיה עד סוף שנת 2017. הסוגיות להן תצטרך הוועדה להתייחס כוללות, בין היתר, בחינת תחולת דיני ניירות ערך על הצעה והנפקה של מטבעות דיגיטליים, גיבוש המלצות למתווה מדיניות ואסדרה, סקירה השוואתית של הדין במדינות מפותחות ובחינת שיתופי פעולה עם רגולטורים אחרים - והכל תוך ניסיון לשמור ולהגן על הציבור, מבלי לעקר את החדשנות הטכנולוגית.

 

סין: הפסקת פעילות ה-ICOs במדינה

הבנק המרכזי של סין, בה קיימת פעילות ערה של הנפקות ICOs והשקעות בתחום, הודיע בתחילת חודש ספטמבר שכתוצאה מחקירה של גורמים שעסקו ב-ICO בסין, הוא הגיע למסקנה שפעילות זו פוגעת בפעילות הפיננסית הסדורה במדינה ועל כן יש להפסיק את כלל הפעילות בתחום זה במדינה, כולל חסימת הנפקות ICOs וסגירת בורסות המטבעות הדיגיטליים.

 

הרגולציה כגורם מייצב

הודעות הרגולטורים השונים יצרו גל של ירידות בשווי המטבעות הדיגיטליים, למרות שנראה כי לאורך זמן דווקא פיקוח ואסדרה הם שיוכלו לייצב אותם, על אף שהמסלול למפגש עם המזומן יהיה פחות מהיר ואטרקטיבי.

רכבת ה-ICOs יצאה מהתחנה ואין בכוונתו של אף אחד לעצור אותה, אולם נדרש פיקוח על מנת שהמהירות הגבוהה לא תגרום לרכבת לרדת מהפסים. מי שיחזיקו מעמד יהיו, כתמיד, הגופים שידעו להגיב ולהתאים את עצמם בדרך הנכונה ביותר: The survival of the fittest.


הירשמו לקבלת עדכונים מהבלוג