הוכחת היתכנות (POC)

 

במשפט: הדגמת רעיון במטרה להוכיח את הפוטנציאל ליישומו מלא; הוכחת ההיתכנות עשויה לכלול הן הוכחה טכנולוגית והן הוכחה כלכלית. 

 

מה היא הוכחת היתכנות (POC)?

הוכחת היתכנות, או POC (Proof Of Concept), הוא מונח שמתאר הדגמה של רעיון, שיטה או תיאוריה במטרה להוכיח פוטנציאל ממשי ליישומו. מאחר והמטרה היא רק להוכיח שקיימת היתכנות, ההדגמה היא בד"כ מימוש חלקי או קטן של הפתרון הכולל.

בעולם הסטרטאפים, POC הוא ההוכחה כי המיזם בר קיימא מבחינה כלכלית ו/או טכנולוגית:

ככל שהמוצר טכנולוגי, החברה תצטרך להוכיח את היתכנותו ברמה הטכנית, במיוחד כאשר מדובר על טכנולוגיה חדשה. ככלל, POC מתאר בעולם פיתוח התוכנה תהליכים נקודתיים בעלי יעדים משתנים, בראשם איתור פתרונות לבעיות טכניות. לעיתים קרובות, מקדישים בתהליך הפיתוח פרויקט פיילוט ייעודי בעל מיקוד צר וחלקי לשם POC ולבדיקת הטכנולוגיה החדשה. במקרים אחרים, ה-POC יתייחס לפתרונות חלקיים שמערבים מספר קטן של משתמשים בתפקידים עסקיים, כשמטרתו היא לבחון אם המערכת עונה לדרישות מסוימות (מבחינת הפונקציונליות וחוויית המשתמש).

בהיבט הכלכלי, POC הוא הוכחה לפוטנציאל הרווחיות של המוצר והוא כרוך בסקירת שוק ומחקר מקיף שמוגשים כחבילה אחת לצדדים הרלוונטיים (משקיעים, שותפים, קרנות). זוהי למעשה בחינה של המודל העסקי, המציג את מודל ההכנסות הצפויות של החברה ממוצרים ושירותים, עלויות הפיתוח, תחזיות המימון לטווח הארוך, עלויות שוטפות של אחזקה ושיווק וכדו'.

מאחר ופעמים רבות נדרש POC לצורך גיוס הון ראשוני, נהוג להציג את ההיתכנות הכלכלית כבר במסגרת התוכנית העסקית, גם אם עדיין לא הוכחה היתכנות טכנולוגית.

 

 

הירשמו לקבלת עדכונים מהבלוג 

Enter security code:
 Security code