ראיון עם רו"ח גיא מלר למגזין "יום יום באילת"

גיא מלר , שותף, מנהל סניף אילת |

19 ינואר 2020

רו"ח גיא מלר: "זו היתה ההחלטה העסקית החשובה של חיי ואקדיש לה את העשור הבא"

מאת: רותם נועם

בתום שנה ראשונה בה עבר למגרש של הגדולים, עם הצטרפותו כשותף  יחד עם  שותפים 64 בפירמת רואי החשבון  הבינ"ל BDO, הנחשבת לאחת הגדולות בישראל, רו"ח גיא מלר, מספר על השנה החשובה בחייו העסקיים, על הבעיות שמאפיינות את הכלכלה האילתית, נותן טיפים מקצועיים, ומפריח את השמועות כי עזב את העסק, תוך שהוא מדגיש: "לכוח של המותג גיא מלר באילת, חבר כיום כוח מקצועי עם עוצמה בינלאומית". לסיכום הוא מפציר באילתים: "אל תמתינו לסוף השנה, הקפידו על פגישה רבעונית עם רואה החשבון שלכם" 

"כל הסיפור החל באופן מקרי למדי", מספר מלר, "פנו אלי מ-BDO ושאלו אם מעניין אותי לשתף איתם פעולה. מדובר בחברה בינלאומית, לה 64 שותפים בישראל (כולל אותי). הפירמה פרוסה  באחד עשר סניפים ברחבי הארץ, מאילת דרום ועד קרית שמונה בצפון. מצד אחד מדובר בתעודת כבוד וחותמת מקצועית שאתה מקבל על העסק שלך, ומהצד השני הבנתי שהגעתי לאיזו שהיא "תקרת זכוכית" מבחינת היכולת שלנו לתת מענה לחברות ומותגים גדולים. יש עסקים בסדר גודל שלא מאפשר להם לעבוד עם חברה אילתית קטנה ורק חבירה עם גורם בינלאומי כמו BDO העניקה לי נגישות אל השוק הזה. מיד בשלבים הראשונים של החבירה אל BDO הבנתי עד כמה הייתי מוגבל עד אז מבחינת השירותים שיכולתי לתת, קיבלתי סל מוצרים חדש שלא היה קיים באילת והיום אני יכול לתת אותו במשרדינו המקומיים".

אתן דוגמה
למשל כל תחום ההיי טק: יש לי היום בנק של משקיעים שאני יכול לחבר לעסק חדש, יש לנו מחלקה של ליווי פרויקטים. אם בא אלי היום לקוח שרוצה לצאת להנפקה בבורסה אני יכול לתת לו מענה סופר מקצועי. הרבה חברות מהמרכז שמנהלות סניפים פטורים ממע"מ באילת שמחות מאוד לעבוד עם סניף שמתמחה בחוק אזור סחר חופשי אילת, קבלנים מהצפון שבונים באילת נעזרים בשירותינו, ואנחנו יורדים אתם לשטח,  בגדול אפשר לומר שממשרד רואי חשבון הפכנו למלווים עסקיים ואילו הסניף שלנו באילת הפך ל – "מרכז עסקים" שוקק חיים. המומחיות שלנו בפטור ממע"מ, ההבנה של השוק המקומי, של איך נכון לבנות עסק חדש באילת על אתגריה העונתיים, כל נושא גיוסי ההון, הלוואות לעסקים, החל מהלוואות בערבות מדינה ועד לקרנות הון סיכון, כל אלו שירותים שלא היו קיימים עד אז באילת, וודאי שלא עם ההילה הבינלאומית והלקוחות שמגיעים אלי כיום דרך BDO. אם נדרשת מומחיות בתחום נישתי ייחודי יש לי מצבור של מיטב אנשי המקצוע ומומחים במרכז שאני יכול להפעיל ולהתייעץ עמם, לרבות סייבר, התייעלות תפעולית, פרסום וטרנספורמציה דיגטלית, מיסוי בין לאומי, חיבור עם עסקים ברחבי העולם באמצעות רשת BDO הפרוסה בכ 150 מדינות.

 

"אין לקוח שלא אפגוש לפחות פעם בשנה"

זה העתיד של משרדי ראיית החשבון?

בהחלט. בראיה לעתיד למשרדים קטנים אין עתיד. הדרישות של הבנקים גדלו, מדובר בהתמקצעות מאוד אגרסיבית, ואתה חייב להיות חלק ממשרד גדול עם קשת מוצרים רחבה, ועדיין, לכוח של המותג גיא מלר באילת, חבר כיום כוח מקצועי עם עוצמה בינלאומית"

יש יתרון להכרות אישית שלך עם אנשי רשות המסים והמע"מ באילת?

אין תחליף לקשר הזה, בין עם רשויות המס ובין עם הבנקים, יש כאן מישהו שמדבר אילתית והלקוחות מרוויחים משני הכיוונים, גם מהמותג הבינלאומי וגם מהשפה המקומית.

אתה מדבר על אילת, אבל יש שאומרים שהחבירה שלך ל-BDO מסמנת דווקא תהליך של התנתקות מהעיר

זו טעות שטוב שיש לי הזדמנות להפריכה אחת ולתמיד. לא מכרתי את חברת ראיית החשבון שלי ל-BDO ואני לא שכיר בפירמה. ההפך מכך. הפכתי לשותף אחד מתוך ה-64 בפירמה הישראלית והשותפות שלנו משתרעת על כל המותג הארצי, ועם זאת, ומתוקף ההסכם עליו חתמתי, אני מנהל את סניף אילת בראש מורם ואני קם בכל בוקר עם חיוך לעבודה. אני אוהב את מה שאני עושה . חשוב לי להדגיש את מה שעבורי ועבור משפחתי הוא מובן מאליו. אילת היא העיר שלנו, תמיד אזכור מאיפה באתי והיכן התחלתי, מנהגי מוניות ובונות ציפורניים שעבדו מהבית. עד היום הלקוחות הקטנים שאנחנו מלווים הם ליבת העסק שכן הם משקפים את פעימות הלב של העיר. לראיה, גם כיום, היומן שלי עמוס, אבל אין לקוח אחד שאני לא אפגוש. אני נפגש עם כולם לפחות פעם בשנה ועם רובם אחת לרבעון.

נשמע וורקוהוליק

לגמרי. אבל מי שרוצה להיפגש איתי אני תמיד אמצא לו את הזמן כשנוח לו, לא כשנוח לי, ובמידה ואני לא במשרד, ישנם תמיד שישה רואי חשבון ויועצת מס שיכולים לתת מענה מידי. הלקוחות מתחילים להכיר גם את המומחים של BDO ומתקשרים או נפגשים איתם באילת או במרכז. תקרת הזכוכית זזה לשמים.

 

"עצה אחת טובה יכולה להציל עסק"

מה היתרונות עבור הלקוח האילתי בעבודה מול משרד גדול?

ב-2020 בכוונתנו לקיים 'שולחנות עגולים' לעסקים אילתים במספר תחומים, למשל במגזר הנדל"ן, עבור קבלנים, או לרשתות ריטייל מתחום האופנה, נפנה אל המובילים מכל תחום ונזמין אותם, ביחד נמפה את מפת הצרכים שלהם, נזמין מובילים מכל תחום ונמצא דרכים להפרות את כלכלת העיר. בנוסף, הקמתי קבוצת ווטסאפ של רו"ח אילתיים, אנחנו מחליפים בינינו דעות, עוזרים אחד לשני, אנחנו קולגות לא מתחרים. במסגרת זו קידמתי פגישה עם פקיד השומה, על מנת שיהיה שיח, הפגישה תערך במהלך ינואר ונערוך בה תאום ציפיות לצד הדרכות.

איך נראתה השנה האחרונה מאז המיזוג?

מדובר בתהליך שגם אני וגם העובדים עברנו. ל-BDO נהלי ביקורת משלהם, תנאי עבודה שונים, כך שעברה עלינו שנה של הדרכות מקצועיות, ואפשר להגיד שהתמקצענו. עובדים מחויבים לצאת להשתלמויות, שהם תנאי לקידום, אני עצמי מרגיש שיפור גדול בדרך הניהול שלי, אין ספק שהרווחנו מהמהלך.

אבל מה אם אני עסק קטן, או בינוני, האם אוכל להרשות לעצמי משרד גדול כמו BDO?

יש שיגידו שאנחנו יותר יקרים, אני מבטיח לך שאנחנו עדיין בטווח המחירים של אילת ולא של תל אביב. התמורה לעומת זאת שהלקוח מקבל היא ללא ספק גדולה באופן משמעותי. בסופו של יום, עצה אחת טובה יכולה למנוע הרס של העסק. בסופו של דבר גם אנחנו עסק אילתי שמפרנס 25 משפחות, מוסד של 30 שנה, יש אצלנו עובדים שהתחילו לעבוד עוד לפני שהתגייסו לצבא וכיום יוצאים לפנסיה.

אבל אולי גיא רואה החשבון הוא בכלל כבר גיא איש העסקים?

תרשה לי להפתיע אותך, אבל משרד ראיית החשבון הוא העסק היחיד שלי. אין לי מלבדו שום עסק ואף התחייבתי לכך במסגרת המיזוג.

 

עקב האכילס של האילתים: האשראים

מנקודת מבטך, האם מצבה הכלכלי של אילת טוב או רע?

על פי מחקרים אחרונים שקראתי, כמות האנשים שמגיעה לאילת קטנה לפיכך קטנה גם כמות הכסף ברחוב, אבל זה לא אומר שאני רואה שינוי לרעה מבחינת העסקים.

אז מה הבעיה של אלה שמתלוננים?

עקב האכילס של עסקים באילת, הוא שרבים מהם נשענים על אשראי בנקאי. לבנקים יש אפשרות לראות את הדוח המלא על בעל העסק, בכל הבנקים, בין ברמה האישית ובין העסקית. כשבעל עסק מנהל בכוונה מדיניות של אפס רווחים והון עצמי בעסק שלו, שלא יתפלא שאחר כך הבנק לא מאשר לו הלוואה עסקית או משכנתה פרטית. חלק מבעלי העסקים עושים שמיניות באוויר כדי לצמצם רווחים בסוף השנה. הם חייבים להבין שאם אין רווחיות ואין כושר החזר, גם לא יהיה עסק. לשלם מס הכנסה זו לא מילה גסה – הרווחת? תשלם. בעיה נוספת היא שבעלי עסקים לא יודעים טוב מספיק לנהל תזרים מזומנים ולווסת אותו בין קיץ לחורף. אני מדריך אותם בניהול תזרים מזומנים מושכל, בצד ניהול עיסקי מודרני וממוקד מטרה.

כן, אבל בעל העסק שואל איפה הכסף? הוא בחוץ אצל הלקוחות, ייקח זמן עד שייכנס

בדיוק, ולכן חשוב כל כך לדעת לנהל תזרים מזומנים, ולכל אלה ששואלים איפה הכסף, אני קורא שלא להגיע אל רואה החשבון שלהם פעם בשנה רגע לפני שהיא מסתיימת, אלא להקפיד על פגישה אחת לרבעון, כך יתאימו לו את המקדמות כדי שלא יקשה עליו בסוף השנה, ובהמשך נשיג ללקוח פריסות תשלומים, בעיקר בעונת החורף. בדיוק כמו שאתה לא מחכה שרופא השיניים שלך יתקשר אליך, אתה חייב להקפיד לבקר את רואה החשבון שלך כל רבעון. אחד הכלים החשובים לתכנון נכון זה לערוך לפחות פעמיים בשנה, במאי ואחרי החגים, מאזן בוחן שנותן תמונת מצב מדויקת לנקודת הזמן, זה כלי שנותן לבעל העסק לישון בשקט בלילה. בסופו של דבר אנחנו לא קוסמים, אנחנו כפופים לחוק ולנתונים העסקיים ומאוד קשה לתקן טעויות כשמגיעים ברגע האחרון בסוף השנה.

"עבודה יוצאת מהעיר בשל מחסור בכוח אדם מקצועי"

מלר מוכר מאוד לא רק בזכות המשרד, אלא בשל הפעילות החברתית הרבה שהוא משקיע לאורך השנים בהתנדבות, כך הוא משמש כיום כיו"ר ועד הורי בי"ס תיכון גולדווטר, עד לפני שנתיים שימש כמ"מ יו"ר עמותת הכדורסל, בעת שהיו"ר הקודם מוטי אמסלם ז"ל, חלה. מלר אף חבר בפורום ועד ההורים הארצי ונרתם להרצות ביונסיטרים לתלמידים בכל עת שמבקשים ממנו. "בכל תרומה לקהילה אני כתובת ראשונה", הוא אומר, "במיוחד כשמדובר בנוער ובחינוך"
לאילת בעיית דור שני שנראה שאינה פתירה

חסרים באילת עובדים מקצועיים, רואי חשבון, מנהלי חשבונות וסטאז'רים. אני קולט עובדים גם ללא ניסיון ומדריך אותם איך לסייע לבעלי המקצוע אצלנו, אבל אני קורא לאילתים ללמוד ולהתמקצע ולחזור לעיר, כי יש פה עבודה ובכל משרד כיום בעיר זקוקים לעוד רואה חשבון וחבל, כי עבודה יוצאת החוצה בגלל זה שאין מספיק עובדים.

 

מתוך האתר: יום יום באילת