מיסוי קריפטו וביטקוין - כמה מס תשלמו?

האם יש מישהו אחד בעולם נכון להיום, שלא יודע מה זה ביטקוין?  בעשור האחרון כפי שרבים מאיתנו חווים, מתרחב השימוש בתשלום באמצעים אלקטרוניים מבוססי טכנולוגיות רישום מבוזרות וביניהם המטבעות הקריפטוגרפיים, בקיצור קריפטו. נהוג גם לקרוא להם מטבע וירטואלי או מטבע דיגיטלי מהסיבה הפשוטה שאינם מוחשיים, הם קובץ דיגיטלי הנשמר בתוך המחשב או הטלפון הנייד שנמצא אצלכם בתוך הכיס.

 

הדוגמה הידועה ביותר למטבע קריפטו היא ביטקוין, אליו כולנו נחשפנו בדרך כזו או אחרת.
כבר היום הביטקוין משמש כמטבע לגיטימי לרכישות בסכומים קטנים וגדולים ולא רק ברשתות אינטרנטיות אפלות, אלא ממש מתחת לאף שלנו פה בישראל. אתם יכולים למצוא לא מעט עסקים שכבר מקבלים ביטקוין כדרך תשלום ומספרם ממשיך לעלות, כל זאת בלי כל צורך בגורמים מתווכים (ממשלתיים או בנקאים).

 

סוגים מוכרים נוספים למטבעות קריפטו הם את'ריום וריפל. ומה שמשותף לכל אותם מטבעות מבוזרים, זאת העובדה שהם מתבססים על טכנולוגיית בלוקצ'יין: שזה החלפת "בלוקיםמוצפנים של מידע דיגיטלי שנוצרים באמצעות שיתוף מבוסס רשת.

 

מיסוי קריפטו

לאור העלייה המתמדת והמשמעותית בשימוש של אותם מטבעות דיגיטליים, הגידול במספר העסקאות שנעשה, הקפיצות הגבוהות בשווי שלהם, ההסדרה המשפטית והמיסויית של המטבעות המבוזרים חייבה את רשות המיסים לפעול ולהגיב מהר בתוך הוואקום הכלכלי שנוצר.

ועל כן בחוזר מקצועי שפורסם לא מזמן על ידה, נקבע שאמצעי תשלום מבוזר, הוא "נכס"  ולא "מטבע" בכל הקשור לדיני המס המקובלים בישראל.

 

מיסוי ביטקוין קובע שמטבע מבוזר הינו נכס ולא מטבע

כלומר מכירתו של מטבע מבוזר, כדוגמת ביטקוין או את'ריום תיחשב כמכירת "נכס". ואם המכירה הניבה רווח למשקיע – אז יחול עליה מס של 25%, בשונה ממטבע רגיל , שהפרשי השער למעשה פטורים מתשלום מס.

 

מיסוי מטבעות דיגיטליים - נכס או הכנסה מעסק?

בנוסף המכירה תהיה חייבת דיווח לרשויות המס בתוך 30 ימים כמכירת כל נכס אחר. אבל חכו זה לא נגמר פה...! רשות המיסים ציינה כי אם המכירה מתבצעת במסגרת פעילות עסקית, אז היא תיחשב להכנסה מעסק או הכנסה ממשלח יד והיא תמוסה כהכנסה פירותית, בשיטת מדרגות המס בה תשלום מס יכול להגיע במדרגה המקסימלית ל – 50% מהרווח וכולל, החבות בניכוי מס במקור ומע"מ על ההכנסות . 

 

אני חושב שנכון אם רשות המיסים הייתה בוחרת במדיניות כלכלית אחרת מזו הנוכחית, כזו שהייתה מעודדת את התחום, עם פיקוח וגידור סיכונים שמותאמים לעולם החדש ושמשרת את שני צידי המטבע,  גם את המשקיע וגם את מדינת ישראל, שצריכה לעודד השקעות בתחום הזה שיגיעו לכאן מכל העולם ולא לעצור אותם בפתח הדלת עם נטל מס כבד במיוחד שיחסום כל רצון חופשי להשקיע בכלכלה הדיגיטלית שצומחת כאן. שכן הביטקוין והמטבעות הווירטואליים האחרים מהווים חלק אינטגרלי ממנה.

לסיכום יהיה זה נכון לקבוע כי הביטקוין, האיתריום ושאר החברים שלהם יסווגו כמטבע לעניין פקודת מס הכנסה ולא כנכס. ולפיכך תעניק רשות המיסים פטור ממס על הפרשי השער הדיגיטליים שמהם נהנה משקיע יחד, בדיוק כמו הפטור ממס שמוענק במקרה של הפרשי שער ממטבעות רגילים.


BDO ישראל לעסקים קטנים

BDO ישראל הינה פירמת ראיית חשבון וייעוץ עסקי מובילה, עם ניסיון רב שנים בליווי עסקים קטנים בארץ ובעולם. היכרותנו עם הצרכים, ההזדמנויות והסיכונים של העסקים הקטנים, מאפשרים לנו להציע מעטפת שירותים מותאמת אישית לצרכי הלקוח.

אנו מציעים ללקוחותינו יחס אישי לצד מעטפת שירותים של פירמה מובילה:

  • ביקורת וסקירה של דוחות כספיים
  • ייעוץ שוטף בנושאי חשבונאות ומיסים
  • ייצוג שוטף בפני רשויות המס
  • דוחות אישיים לבעלי המניות
  • הנהלת חשבונות וחשבות, הכנת משכורות ותלושי שכר לעובדים בעסק
  • חישוב הפרשות לפנסיה, קרנות השלמות, גמל
  • ייעוץ וליווי עסקי

ליצירת קשר עם המומחים שלנו