מאמרים:

מדריך המתנות לאיש העסקים בהודו

23 אוגוסט 2021

ענת ברנשטיין-רייך, מנכ"לית BDO Israel-India Investment Banking & Business Development |

בהודו חשוב היחס האישי ועסקים קמים או נופלים בגלל יחסים בינאישיים ולכן חשוב להתאים את המתנה למקבל המתנה. לא המחיר חשוב אלא הכוונה.

אם על הזמנה לחתונה או אירוע כתוב במפורש "נא לא להביא מתנות". אז באמת מתכוונים לכך. אם אתה מרגיש צורך עז להביא מתנה, אפשר להביא משהו ישראלי כחנוכייה , חמסה, או חפץ אמנות ישראלי, ואין חובה שזה יהיה יקר. חשובה תשומת הלב.
 

כללים בסיסים:
 

מתנה של כסף או שובר כסף 

כאשר נותנים כסף מזומן לא נותנים סכומים עגולים ותמיד יש להוסיף עוד רופי. עבור ההודים מספר עגול מסמן סוף, ומספר לא עגול הוא התחלה ושאיפה לעוד (כסף) .  תיאוריה אחרת אומרת שמטרת הרופי הנוסף היא להראות שהתאמצת טיפה יותר ממה שרצית לתת מלכתחילה. בעידן הנוכחי, חברות המסחר האלקטרוני כמו פליפקארט או אמזון, מציעות שוברי מתנה במספרים עגולים.
 

אריזה  

מתנות לא אורזים בצבעי שחור או לבן אלא בצבעים ירוק, אדום כתום וצהוב. לצבעים בהודו יש משמעות וכך גם לצבעי האריזה.
אין פותחים מתנות בפני הנותן. לכן, אל תפתח מתנות, אלא אם הנותן ביקש ממך לעשות כן ואל תאיץ במקבל לפתוח את המתנה בפניך.
 

פרחים

ברחבי הערים יש עגלות של פרחים וזוהי מתנה שקל להשיג ותמיד תתקבל בברכה. הכי נכון יהיה לשאול את מוכר הפרחים מה הולם לאירוע.  אבל אף פעם לא תטעה אם תביא ורדים אדומים או כתומים. בעוד שבצרפת ורדים אדומים הם הצהרת אהבה, בהודו זה בסדר גמור, גם כשמוזמנים לארוחת ערב, לחנוכת בית או משרד ולביקור חולים. פרחים לבנים זה סיפור אחר ורצוי שתשאיר אותם להלוויות בלבד.


ילדים

אם אתה מוזמן לבית שיש בו ילדים, מומלץ להביא להם שוקולד. לא מומלץ להביא רק שוקולד בתור מתנה למארחים.


אלכוהול

הודו נפתחה לעולם היין, ויין ישראלי תמיד מתקבל בברכה. אולם  חשוב לזכור שיש מספר מדינות בהודו כגון גוג'ראט, ביהר, נאגאלנד ומיזורם,  אליהן אסור להכניס אלכוהול. עוד שים לב שאנשים רבים הם מוסלמים או הינדואים הדוקים אשר מתנזרים מאלכוהול. אצל חובבי האלכוהול, ויסקי איכותי תמיד יהיה קלף מנצח.


מתנה לביקור בבית מארח הודי

המתנות שתמיד מצליחות הם מוצרי ים המלח לנשים, ביוגרפיות של ראשי מדינה לגברים וחמסות לכל מטרה. גם מוצרי מזון ישראלים מתקבלים באהבה. אריזת תמרים מסוג מג׳הול, קופסת טחינה, וזיתים ישראלים.


מתנה לחתונה 

לחתונה של אנשים עשירים לא מביאים כסף. אם זוהי חתונה יותר צנועה, אפשר להביא כסף וכמו אצלנו זה קשור בעלות החתונה, מהות האירוע, רמת הקירבה ואין סכום אחיד.  החתונה נמשכת מספר ימים ואת המתנה מומלץ לתת לזוג באופן אישי, באחד האירועים האינטימיים יותר. הברכה לא פחות חשובה. בחתונה תמיד יתקבל בברכה זר פרחים או סידור פרחים יפה. זה נראה מוזר לנו, אבל ככה זה באמת.


מתנות לחג הדיוולי

Diwali או Deepwa מתייחסים בקהילה העסקית לחג הזה כמו לראש השנה.


ללקוחות ושותפים

 מומלץ לשלוח אגרת ברכה ואפשר גם לתת מתנות.


לעובדים

 חייבים לתת מתנות. באופן המסורתי נותנים מטבעות כסף וזהב עם הטבעת ואפשר כמובן לתת gift cards שקונים אונליין. חשוב שסכום המתנה יהלום את ההיררכיה בתפקידים. הבכירים יקבלו מתנות יקרות יותר.
 

צרו קשר עם המומחים שלנו>>