מאמרים:

הטרנספורמציה הדיגיטלית של הביקורת הפנימית: גישה אסטרטגית לעתיד

21 ספטמבר 2023

שרון ויטקובסקי- טביב, שותפה, ראש אשכול ומנהלת חטיבת ממשל תאגידי ורגולציה |

 

 
בקצרה

מקצוע הביקורת הפנימית מתחיל לחוות תהליך משמעותי של טרנספורמציה, על רקע קצב מהיר של שינויים בסביבה העסקית והטכנולוגית. במסגרת שינוי זה, תהליכי העבודה הופכים לתהליכים מוּנעי-נתונים (Data-Driven) וראייה הוליסטית, ופחות מבוססים על תהליכים ידניים הדורשים משאבי זמן גדולים.   

 

לדברי שרון ויטקובסקי טביב, שותפה, ראש אשכול ומנהלת חטיבת ממשל תאגידי ורגולציה בפירמת BDO, "מגמה מובהקת זו רק צפויה להמשיך, אם לא להאיץ, בשנים הקרובות, ויש בכוחה להקנות לביקורת הפנימית תפקיד אסטרטגי גדול יותר, שיניע ערך מוסף חדש לכל חלקי הארגון".

פונקציית הביקורת הפנימית התפתחה במהירות במהלך השנים האחרונות. הביקורת הפנימית של המחר תתמודד עם עולם טכנולוגי יותר מתמיד. קצב השינוי המהיר, המונע על ידי התקדמות הטכנולוגיה, סיכוני סייבר ושינויים בשרשרת האספקה, יאיץ את המקצוע קדימה בקצב חסר תקדים.

על רקע זה, צוותי ביקורת פנימית שמים דגש גובר והולך על מיומנויות טכנולוגיות בבחירת האנשים וגיוס הצוות, מה שמבהיר את הצורך של פונקציות הביקורת הפנימית לעמוד בקצב השינויים ההולך וגדל בשוק. כדי להתחרות באופן יעיל, ארגונים יצטרכו לחזק את צוותי הביקורת הפנימית, את המדדים ואת תהליכי העבודה שלהם, תוך מינוף טכנולוגיה ובקרות מוּנעות-נתונים.

העתיד של פונקציות הביקורת הפנימית יאיר פנים לאותם צוותים שישכילו לנצל את ההזדמנויות החדשות העומדות בפניהם. כדי להצליח בכך, הדבר ידרוש מהם רמה גבוהה יותר של שיתוף פעולה וסנכרון עם פונקציות אחרות בארגון, הבנה ברורה יותר של הסיכונים, ויכולת לייצר יותר תובנות בעלות ערך יישומי עבור הארגון. וכמובן, על המבקרים הפנימיים לפתח מיומנויות טכניות ורכות כאחד כדי לעמוד בדרישות של סביבת סיכונים מתפתחת, ושל מעגל מתרחב של בעלי עניין.

הכישורים הנדרשים מצוותי ביקורת ימשיכו להתפתח ככל שארגונים יאמצו טכנולוגיות חדשות. הידע וההבנה של תחומים כמו דאטה אנליסט, Metaverse, IT, סייבר, ESG ועוד הופכים חיוניים יותר ויותר. המבקרים יצטרכו להרחיב את בסיסי הידע שלהם כדי לכלול בהם את המיומנויות הטכנולוגיות הללו. הם יצטרכו לבצע הכשרות ספציפיות במטרה להוסיף ערך לארגון ולהציג דרכי חשיבה חדשות.

תיאור התפקיד של מבקרים פנימיים בשנים הקרובות ידרוש מיומנויות טכניות ברורות לצד מיומנויות רכות, הכוללות זריזות וגמישות. המבקרים יצטרכו לאמץ טכנולוגיה, להתמקד בערך מוסף ולפתח ללא הרף מיומנויות חדשות.

כחלק משינוי זה, צוותי הביקורת הפנימית יצטרכו לכלול אנליסטים כדי להבטיח התמקדות בנושאים החשובים ביותר. לכלים של ניתוח נתונים וביצוע אנליזות, למידת מכונה וטכנולוגיית בינה מלאכותית יש פוטנציאל לחולל מהפכה בביקורת הפנימית.  היכולת לנתח כמויות גדולות של נתונים בצורה יעילה, מהירה ומדויקת, ולזהות דפוסים וחריגות, תוביל לממצאים חשובים עבור הנהלת הארגון ותאפשר תיקון מהיר יותר של בקרות חסרות.

 

לסיכום, לביקורת הפנימית של העתיד צפוי תפקיד אסטרטגי המביא ערך מוסף חדש לארגון. מימוש הפוטנציאל ידרוש שילוב של מיומנויות טכניות ומיומנויות רכות כאחד, התמקדות בטכנולוגיה ובבקרות מוּנעות-נתונים, ומחויבות ללמידה והשתנות מתמשכים. לדברי שרון ויטקובסקי טביב בזמן שאנו מנווטים את דרכנו לעברו של העידן החדש הזה, בו העולם משתנה כל הזמן, הגישה בה ארגונים יתפסו את צוותי הביקורת הפנימית כבעלי תפקיד אסטרטגי חשוב וכמגנים על הערך שלהם צפויה להתחזק על ציר הזמן.
מנהלי הביקורת הפנימית של רשת BDO חיברו דוח שעוסק במה צופן העתיד בחמש השנים הבאות עבור מקצוע הביקורת הפנימית ומגמות מתפתחות שישפיעו על העבודה שאנו מבצעים מדי יום.
לקריאת הדוח הגלובלי על הביקורת הפנימית של המחר לחצו כאן.