מאמרים:

היום שאחרי: כל הדרכים להיערך מראש להעברה בין-דורית בעסק שלכם

21 אוגוסט 2022

 

דמיינו את הסיטואציה הבאה: אתם נשואים שנים רבות, הבאתם שני ילדים לעולם והקמתם את הקן המשפחתי והמיוחד שלכם. במהלך השנים בניתם בעבודה קשה גם עסק משפחתי שלכם, עסק שהוא מפעל חייכם, והוא משגשג ומצליח. נשמע חלומי, נכון?

עכשיו, נסו לדמיין את הסיטואציה שבה אחד מבני הזוג הולך לעולמו ולא מותיר אחריו צוואה או כל מסמך משפטי עם הוראות מפורטות בנוגע לחלוקת העיזבון שלו. בהיעדר צוואה, חלוקה על פי דין נקבעת על פי חוק הירושה הישראלי, שבו 50% מהעיזבון מועברים לבן הזוג, והמחצית הנותרת מתחלקת בין הילדים בחלקים שווים. בהורשה על פי דין, גם בן או בת הזוג וגם הילדים נהפכים לבעלים במשותף של העסק המשפחתי – מצב שלא תמיד משקף את הדרך האולטימטיבית לשמירה על ניהולו התקין של העסק ולא תמיד מעיד על כוונת בעליו.

"ירושה אוטומטית על פי דין" בהיעדר צוואה גם עלולה להביא למצב שבו אחד מילדכם יירש את העסק המשפחתי בעודו קטין, דבר שיביא את העסק המשפחתי שלכם לסחרור משפטי מורכב, ואולי אף לכישלון העסק.

סיטואציה נוספת שעלולה להתרחש בהיעדר צוואה היא הורשה אוטומטית לאחד מילדיכם שנמצא בהליך גירושין. על פי החוק בישראל, בעת גירושין הנכסים של בני הזוג מתחלקים באופן שווה, כך שללא סכם ממון בן או בת זוג של ילדיכם עלולות לתבוע זכויות ברכוש או בהשבחתו. נשאלת השאלה: האם אפשר לחייב את בני הזוג לערוך הסכם ממון בהיעדר צוואה כתובה של בעל העסק? התשובה היא לא.

הסיטואציות המתוארות הן מורכבות מאוד, ושלא תטעו - הן קורות. ברגע שלילדכם יש חלקים בעסק המשפחתי, הסכנה תמיד תרחף מעל ראשכם. צוואה הדדית מאפשרת לבני הזוג לדאוג אחד לשני מבלי להישען על ילדיהם או לחשוש מהם כשכבר לא תהיו בתמונה.

 

ללא הכנה מראש, רק מעטים צולחים את התהליך בשלום
 

בהעברה בין-דורית של עסקים משפחתיים קיימים אתגרים רבים. רק אחוזים בודדים מהעסקים צולחים בשלום את העברת המושכות לדור הבא, מבלי לפגוע במרקם העדין הקיים בעסק. הסוגיות המונחות על השולחן בהליך ההעברה לא נוגעות רק לעסק המשפחתי, היבטיו הטכניים ויכולת ההכרה בהתנתקות ממפעל החיים;  הן גם נוגעות בדבר היקר לנו ביותר – המשפחה.

כל בעל עסק ייאלץ ביום מן הימים לפנות את כסאו בעסק המשפחתי ולהעבירו הלאה, אל הדור הבא, וקיימת חשיבות רבה כיצד ובאיזה אופן לעשות זאת. ההבדל בין העברה מיטבית של עסק משפחתי ושמירה על תפעולו לכישלון וקריסת העסק, מושתת על כמה עקרונות בסיסיים: תכנון נכון של העברה מדור המייסדים לדור הבא; דילול "מתערבים" פוטנציאליים בניהול העסק שעד למועד ההעברה נוהל בדרך כלל על ידי "מנהיג אחד"; תיאום בין הנפשות הפועלות; התאמת התפקידים השונים בעסק, בהתאם לכישורי נושאי התפקיד; קביעת השכר של נושאי התפקידים מבני המשפחה, ניתוח השלכות המס רחבות ההיקף ועוד.

  

איך עושים את זה נכון?
 

מצד אחד, לא נרצה להפגין יחס מועדף כלפי אחד מהילדים שלנו, ובטח שלא נרצה ליצור מצב של תחרותיות ביניהם. מצד שני, נרצה לבצע את העברת העסק בצורה הבטוחה ביותר, תוך קביעה מי מבין הילדים מסוגל להביא את העסק למימוש מלוא הפוטנציאל שלו.

השחקן המרכזי במאבקי ירושה ובהליך העברת העסק מדור המייסד אל הדור הבא הוא האגו. היכולת שלנו לתעל את הרגשות המתעוררים לערוץ של שיתוף פעולה היא המפתח הראשון להצלחה במשימה.

 

יש כמה פתרונות ומודלים שנועדו למזער ואף למנוע את מאבקי הירושה העתידיים:
 

ניסוח אמנה משפחתית/ הסכם בין שותפים/ הסכם בין בעלי מניות

אמנה משפחתית מסדירה את עקרונות העברת הבעלות, וכל בני המשפחה שותפים לה וחתומים עליה. אמנה זו חייבת להיות מעוגנת במסמכים המשפטיים הנדרשים לכך, ממש כמו צוואות, הסכמי ממון, ייפוי כוח מתמשך והסכם בין שותפים - והיא בהחלט אחד הכלים המשפטיים שיכולים לסייע למשפחות לבצע את ההעברה בצורה הטובה ביותר.
 

תיקון תקנון החברה

בהליך העברת העסק המשפחתי קיים שלב ביניים, וזהו למעשה השלב שלאחר מות המייסד (שהוא בדרך כלל בעל המניות העיקרי) עד לשלב שיורשיו נכנסים לנעליו. מדובר בשלב שרבים חוששים ממנו ומתקשים להסתגל אליו. חשוב לבנות מראש תוכנית אסטרטגית כדי להתמודד עם שלב הביניים, תוך היערכות מראש למצב החדש. הצעד המרכזי בתוכנית יהיה תיקון תקנון העסק המשפחתי, שקיים בכל חברה, כך שתהיה בו התייחסות לאפשרות שאחד מבעלי המניות העיקריים יילך לעולמו, ויינתנו בו הוראות מפורטות שיעידו באופן מפורט וברור על רצונו כיצד העסק ינוהל לאחר לכתו. פעולה זו תסדיר את אופן העברת המניות ואת דרך ניהול החברה בשלב הביניים, ותעניק תחושת ביטחון לכל הנוגעים בדבר.

 

חלוקה של העסק המשפחתי לעסקים נפרדים

דרך זו מאפשרת חלוקה שוויונית בין הילדים ומציעה לכל בן או בת ממשיכים לקבל לידיהם חלק מסוים מהעסק, ומאפשרת לכל אחד מהצאצאים למקסם את היכולת האישית שלהם ולהביא לידי ביטוי באופן הטוב ביותר את יכולותיהם המקצועיות והאישיות.

 

מינוי מנכ"ל חיצוני

קיימים מקרים שבהם ההורים מוצאים שלאף אחד מילדיהם הביולוגיים אין את הכישורים הנדרשים לניהול העסק. במקרים אלה ניתן, ואף מומלץ, למנות כמנכ"ל לעסק קרוב משפחה שכשיר לכך או מנכ"ל מקצועי שיעברו הליך של הכשרה ולימוד. מטרת הליך ההכשרה היא למנוע עד כמה שניתן מצב של חוסר התאמה ולסייע בהשתלבותם בעסק המשפחתי. ככל שאותו בן משפחה או מנכ"ל חיצוני ילמדו את הזירה העסקית אליה הם נכנסים בצורה הטובה ביותר, כך יקטן הסיכוי לאנטגוניזם וחיכוכים מצד שאר עובדי החברה.
 

אין מתכון מנצח אחד, אך יש להיערך מראש
 

לתפישתנו, להעברה בין-דורית אין באמת מתכון מנצח אחד, אולם חשוב לקבל את ההחלטה מבעוד מועד. לכל החלטה שתתקבל עלולות להיות השלכות מיסויות רחבות היקף שניתן בדרך מושכלת להימנע מהם. לכל עסק משפחתי יש את החזון האישי שלו, ועל הפתרונות שייקבעו מראש להיות תואמים את החזון. יש לזכור שלא רק הפתרון צריך להיות תואם לצורכי של המשפחה, אלא גם שההליך עצמו יעשה בדיאלוג פתוח ויגדיר בצורה מדויקת ומפורטת את זכויותיו וחובותיו של כל אחד מבני המשפחה.

עסק מניב וצומח, כזה שמגיע למימוש מלוא הפוטנציאל שלו בעת העברתו לדור הבא, הוא עסק שבעליו הבינו כי עליהם לתכנן באופן מושכל ונכון ובאמצעות אנשי המקצוע המתאימים לכך את ההעברה לדור הבא, וכי קיימים מראש כלים מסודרים לכך - כלים שמטרתם היא לפתור את אותם קונפליקטים עתידיים העלולים להיווצר בין בני המשפחה בעתיד.

.


צרו קשר עם המומחים שלנו >>