כתבה:

סיכום שבוע הקיבוצים 2021

08 מרץ 2021

דורון שטיין, שותף וראש אשכול תעשייה והתיישבות |

בחודש ינואר התקיים "שבוע הקיבוצים" בו נכחו מעל 600 משתתפים – בעלי תפקידים בקיבוצים.

להלן תוצאות סקר שנערך לאורך השבוע, המשקף את העשייה הקיבוצית בתחומים שונים ואת תכניות הקיבוצים קדימה לשנים הקרובות.

הקיבוץ כבית:

 1. הצמיחה הדמוגרפית בקיבוצים עומדת על 3.5% בשנה. הצמיחה נובעת מחזרה של בני קיבוצים אשר התמקמו בערים, אל חיק הקיבוץ המעניק מעטפת לחיי חברה וחינוך. בחלק מהקיבוצים הצמיחה נובעת גם מקליטה של אוכלוסיה צעירה שהוריה לא נולדו בקיבוץ אשר מצאו בקיבוץ פתרון המשלב – מגורים במרחב כפרי, חינוך מעולה וחיי קהילה. מעל 60% מהנשאלים מצפים שהקיבוץ וסביבתו יעניקו פתרון לתעסוקה. מרבית הנשאלים מסכימים לשלב בקיבוצים בניה רוויה ולא רק בתים פרטיים, אך במספר קומות נמוך יחסית לערים.

 2. קיבוצים משקיעים בפיתוח נדל"ן לתעסוקה בצורה של מבנים לוגיסטיים, מתחמי עבודה משותפים ומיזמי אנרגיה מתחדשת. מגמה מתחזקת היא לגוון את מקורות ההכנסה של הקיבוץ ולאפשר עיסוקים שאינם מסורתיים לטובת נדל"ן עיסקי.

 3. על השאלה: "מהו תפקיד הקיבוץ", ענו 50% מהמשתתפים שהקיבוץ הוא בעיקר בית ומקום לחינוך ילדים כמו גם מעטפת קהילתית-חברתית. 50% מהנשאלים ענו שהם רואים בקיבוץ וסביבתו גם פתרון לתעסוקה במיקום קרוב יחסית לבית (עד 30 דקות נסיעה).
   

מיסוי:

 1. מעל 80% מהנשאלים ציינו את היחס הלא שיוויוני אל חברי בקיבוצים בכל הקשור לזכויות שלהם מול הביטוח הלאומי. חברי קיבוצים אינם זכאים לדמי אבטלה (אף לא בתקופת הקורונה), הגנה על חברים שעסקיהם נסגרו, זכאות לדמי הבראה והעדר זכויות ימי חופשה. לכך יש להוסיף את הערמת קשיים בקבלת פיצויי קורונה.

 2. שאלת מיסוי פנימי בצורה של תשלומים לאגודת מתיישבים עלתה בשבוע הקיבוצים. רוב מוחץ של הנשאלים מצדדים בהטלת חובת תשלום מסי חבר לאגודת מתיישבים כדי לאפשר לאגודה אספקת שירותים קהילתיים לכלל האוכלוסיה השוכנת בקיבוץ לרבות חברים ותיקים וחדשים, כמו גם תושבים.

 3. בשבוע הקיבוצים העלו את סוגיית חבות מס שכר. מס שכר מוטל על תאגידים שאינם עיסקיים לרבות ועד מקומי, אגודת מתיישבים ועמותות. תאגידים אלה נועדו לספק שירותים שהמועצה האזורית והמדינה אינם מסוגלים לספק בעיקר בשל מיקום גיאוגרפי המרוחק מהמרכזים העירוניים. מעל 75% מהנשאלים תמכו בביטול "מס שכר" בטענה שאין הגיון כלכלי בהטלת מס למי שמעסיקים עובדים המשרתים את הקהילה, אם מכוח צו המועצות האיזורית ומשרד הפנים ואם מתוך יוזמה של הקיבוץ לתמוך בחברים וילדים בעלי צרכים מיוחדים, אוכלוסיה הגיל השלישי וכיוב.
   

טכנולוגיה:

 1. מעל 80% מהמשתתפים ציינו את הפחד השורר ממתקפות סייבר על מערך המיחשוב והמידע של הקיבוץ ומפעליו. המשתתפים ציינו כי אינם מבינים בתחום והם זקוקים להדרכה ולחברה שתלווה אותם ביישום מושכל של הגנות אלה למען שמירה על התעשיות, המערכות הכספיות, והמערכות הקהילתיות של הקיבוץ.

 2. מעל 65% מהנשאלים חוו השקעות מאתגרות בחברות הזנק (סטארט-אפים) שלא בתחומים בהם הקיבוץ עוסק. במרבית ההשקעות, לא הצליחו הקיבוצים לבחור בחברות מצליחות והפסידו מיליוני ₪. רוב מוחץ של הנשאלים בסקר יכוונו את השקעות הקיבוץ במיזמים חדשניים, אך כאלה בהם הקיבוץ מבין. תחומים אלה כוללים: רובוטיקה וטכנולוגיות מתקדמות בתעשייה המסורתית, אגרוטק ופוד טק, קנאביס רפואי, טכנולוגיות חדשניות בתחום המים והאנרגיה, וכן גידולים חדשניים בחקלאות כמו גידולים הידרופוניים ואחרים.
   

עושים עסקים:

 1. שבוע הקיבוצים הציג בין היתר הזדמנות לפתח את התעשייה הקיבוצית בארצות הברית ואירופה, בעיקר בהקשר של תעשיות חלל ואוויר, תעשיות בטחוניות והגנה על המולדת. מעל 60% מהמשתתפים בסקר לא ימליצו לקיבוץ להרחיק למדינות אלה בשל השקעה נדרשת להקמה והרצה. מעל 75% מהנשאלים כן מצדדים בתעשיות אלה, אך בצורה של יצוא ולא הקמת תעשייה במקומות מרוחקים.

 2. מעל 70% מהנשאלים הביעו רצון להשקיע בענפים חדשים באמצעות רכישת חברות במיגזר הפרטי וזאת במטרה לגוון את תיק העסקים של הקיבוץ. החברות בהן הקיבוצים מוכנים להשקיע: תעשייה בתחומי אלקטרוניקה, לוגיסטיקה והפצה, יבוא ומכירה של מוצרי פארמה (כולל איבזור רפואי), דפוס ואריזות מתקדמות, מערכות תוכנה התומכות בחקלאות ותעשיה חכמה.