מאמרים:

אייאקס, יובנטוס - שירים ,שערים ומשקיעים

15 מאי 2019

ירון דוד, שותף באשכול מסחר ותעשייה |

האם שלושער של רונאלדו מקפיץ את המניה של יובנטוס? ולמה המשקיעים של מנית אייאקס שרו הבה נגילה?

איסוף נתונים: רו"ח אבירן שפירא, BDO

הצד הפיננסי הוא חלק בלתי נפרד מעולם הספורט, ליגות הכדורגל וליגת האלופות. כך לדוגמא חוזי זכויות השידור של הפרמיירליג בבריטניה בלבד הינו מעל 5 מיליארד ליש"ט לשלוש עונות. יחד עם זאת, באופן יחסי, רק למספר קטן של מועדוני כדורגל מניות הנסחרות בבורסות לניירות ערך. בכתבה זו ביקשנו לבחון האם יש קשר בין אירועים ספורטיביים לשווי ולתנודות של מניות מועדוני כדורגל  בבורסה .

אייאקס אמסטרדם היא קבוצת כדורגל הולנדית הנחשבת ל"יהודית", ככל הנראה כתוצאה מהיסטוריה שהתפתחה עקב הסמיכות בין האצטדיון המקורי לשכונה היהודית באמסטרדם. אייאקס שבשנים האחרונות לא הגיעה לשלבים המכריעים בליגת האלופות הפתיעה השנה והיתה כמו החללית בראשית במרחק דקה מהירח - גמר ליגת האלופות וזאת אחרי ניצחונות על ריאל מדריד, יובנטוס וניצחון במשחק חצי גמר הראשון מול טוטנהאם בלונדון במשחק שנחשב לדרבי ה"יהודי". מה קרה למניית אייאקס בעקבות הצלחות אלו?, עוד נחזור לכך.

יובנטוס (Juventus,"נעורים" בלטינית) היא קבוצת כדורגל איטלקית הידועה בכינוייה "הגברת הזקנה". יובנטוס נחשבת למועדון כדורגל מהמצליחים ביותר בתולדות הכדורגל העולמי. יובנטוס היא גם אחת מתוך ארבע קבוצות באירופה שזכו בכל תואר אפשרי למועדון אירופאי יחד עם אייאקס, באיירן מינכן ומנצ'סטר יונייטד.

כריסטיאנוּ רוּנאלדוּשם קודCR7 , הוא החלוץ במועדון הכדורגל יובנטוס ונחשב לאחד השחקנים הטובים בעולם בכל הזמנים.

בחודש יולי 2018 סוכמה רכישת רונאלדו מריאל מדריד על ידי יובנטוס,  תמורת סכום של כ- 100 מיליון אירו .לכריסטיאנו חוזה ביובנטוס בהיקף של כ- 30 מיליון אירו לעונה. בשמינית גמר ליגת האלופות שהתקיים לאחרונה רונאלדו "סידר" ליובנטוס להעפיל לרבע הגמר אחרי ששלושער שלו במשחק הגומלין מחק פיגור של שני שערים מול אתלטיקו מדריד.

אייאקס ויובנטוס הם חלק מחבורה מצומצמת של קבוצות כדורגל אשר להן מניה נסחרת בבורסה. בין קבוצות הכדורגל הידועות הנוספות  להן מניה נסחרת תמצאו בין היתר גם את מנצ'סטר יונייטד, רומא, בנפיקה ליסבון ועוד מספר מצומצם של מועדונים.

לצרכי תחושה להלן השווי ותשואות המניה של 3 ממועדוני הכדורגל מהגדולים והידועים באירופה:
 

שווי ותשואת מניה של מועדוני כדורגל סוף Q119

 

שווי במיליוני

תשואת מניה

תשואת מניה

מועדון

דולרים

Y2018

Q12019

מנצ'סטר יונייטד

3,236

-4%

4%

אייאקס  אמסטרדם

350

47%

16%

יובנטוס

1,509

53%

28%

 

מדד ת"א 35 לשם השוואה ירד בשנת 2018 בכ–3 אחוז ובינואר – מרץ 2019 עלה בכ-6.5  אחוז.

כמו כל מניה בבורסה, גם מניות מועדוני הכדורגל עשויות להיות מושפעות מהאירועים סביבם. כך למשל מי שקנה את מניית יובנטוס טרום ההסכם עם רונאלדו בקיץ 2018 ,הכפיל (!) תוך זמן קצר  את השקעתו. רכישה של שחקן כמו רונאלדו, היא אירוע לא פחות משמעותי מכניסה לתחום הקנאביס הפופולארי לאחרונה בבורסה הישראלית, או כניסת אהוד ברק לתפקיד יו"ר הדירקטוריון באינטרקיור.

דוגמא נוספת מהעת האחרונה היא פיטוריו של אחד ממאמני הכדורגל המוערכים בעולם, ז'וז'ה מוריניו, הידוע בכינויו "המיוחד" ממועדון הכדורגל מנצ'סטר יונייטד לאחר סידרת אי הצלחות ספורטיביות באולד טראפורד. ביום שלאחר פיטוריו (18.12.18)זינקה מניית מנצ'סטר בבורסה בכ-5.7 אחוז, דהיינו תוספת שווי לא מבוטלת של כ- 150 מיליוני דולר, עם ולמרות ענייני הברקזיט בממלכה המאוחדת.

ומה עם תוצאות ספורטיביות? האם ניצחון במשחק ליגה כזה או אחר, מזניק את המניה ביום שאחרי? את זה בחנו באמצעות סקירת התוצאות על כר הדשא של משחקי יובנטוס בליגה האיטלקית ובליגה האלופות בעונת 2018-2019 ובדיקה מקבילה בשדה הכלכלי דהיינו תנודת מניית יובנטוס ביום שאחרי. הנה התוצאות:
 

תוצאה

תשואת המניה בממוצע

 

ביום שאחרי

ניצחון רגיל

0.8%

הפסד

-4.4%

ניצחון מוחץ

5.1%

תיקו

-0.7%

 

נציין כי יובנטוס ניצחה בלא מעט משחקים העונה ותשואת המניה ביום שאחרי ניצחון מהווה ממוצע של תשואות שונות חיוביות ושליליות. נוסיף למען ההגינות והבהירות שמדובר בניתוח ממוצע פשוט וללא התייחסות למגמות הכלליות במשק האיטלקי. עוד ניתן להתרשם שבממוצע להפסד או ניצחון משמעותי יש אפקט חזק על תשואת המניה. כך ביום שאחרי השלושער שלCR7  במשחק שמינית גמר ליגת האלופות מול אתלטיקו מדריד מניית יובנטוס קפצה בכ-17.5 אחוז! בהמשך ברבע הגמר ליגת האלופות יובנטוס פגשה את אייאקס. משקיעים שאולי בנו על כך ש CR7 ימשיך במסורת האישית שלו כך שמשנת 2010 קבוצתו תמיד מגיעה לשלב חצי הגמר של ליגת האלופות, מצאו ביום שאחרי מסכים אדומים. לאחר הפסדה המפתיע של יובנטוס מנייתה צנחה ביום אחד בכ- 18 אחוז. לעומתה מנית אייאקס ,שעלתה לראשונה מזה יותר מעשרים שנה לחצי גמר ליגת האלופות, נסקה באותו יום בכ- 10 אחוז ובסך הכל מתחילת מרץ 2019 ועד ערב חצי גמר ליגת האלופות מנייתה זינקה בלמעלה מ- 50 אחוז. המשקיעים יכלו לפזם את אחד משירי העידוד הידועים של האוהדים בארנה אמסטרדם... הבה נגילה. לאחר ההפסד בחצי הגמר המניה צללה בכ- 25 אחוז. לאייאקס עבר מפואר הזכור לישראלים רבים עוד מהתקופה של יוהאן קרויף, ניסקנס וואן דר סאר. אייאקס פועלת בדרך כלכלית עסקית וספורטיבית שונה לגמרי מקבוצת המיליונרים של יובנטוס. למעשה במונחי שוק ההון נחשבת לסוג של מניית הי-טק או קרן השקעות עם תוצאות טובות ומוכחות מהעבר. אייאקס כמדיניות אינה רוכשת שחקנים בעלי שם ותג מחיר של רונאלדו. רכש השחקנים שלה צנוע משמעותית ובעיקר היא מגדלת שחקנים דרך קבוצות הילדים, קפיצה לקבוצה הבוגרת של כישרונות מבטיחים ומשם הדרך פתוחה לאקזיט לקבוצות בעלי האמצעים בליגה האנגלית והספרדית. כך בתחילת 2019 דווח על מכירתו של פרנקי דה יונג בן ה-21 מאייאקס לברצלונה בעבור לא פחות מ-86 מיליון יורו, סכום שהופך אותו להולנדי היקר בהיסטוריה וגם לשחקן אייאקס היקר בתולדותיה.

ומשפט לסיכום בבורסה כמו גם בכדורגל הכל יכול לקרות. הבה נגילה. 

אין לראות בכתבה המלצה לרכישה/מכירה של ניירות ערך ,המלצה ו\ או ביצוע פעולות כלשהן ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא.

 

ליצירת קשר עם המומחים שלנו >