מאמרים:

התחדשות עירונית במבט קדימה

28 נובמבר 2022

חופית גוטסדינר , שותפה, ראש אשכול נדל"ן והנפקות חו"ל |

 

בקצרה

רו"ח (עו"ד) חופית גוטסדינר, שותפה וראש מגזר הנדל"ן ב-BDO, בשיחה עם ראם רצון, מנכ"ל ובעלים של חברת אב-גד החזקות, בשיחה על שוק התחדשות עירונית, הנפקות וגיוסי הון.  


חברת אב-גד, המתמחה בתחום ההתחדשות העירונית, בנתה עד כה מאות יחידות דיור וצפויה להגיע בעתיד לאלפי יחידות דיור. החברה הונפקה ב-2021 וגייסה כ-90 מיליון שקל באג"ח ובמניות, כשאת הליך ההנפקה ליוותה BDO. רו"ח (עו"ד) חופית גוטסדינר, שותפה וראש מגזר הנדל"ן ב-BDO, פגשה את ראם רצון, מנכ"ל ובעלים של אב-גד החזקות, לשיחה שבה דיברו השניים על הנפקת החברה והשינויים שהיא הניעה באב-גד, התחדשות עירונית וטיפים לדיירים שמעוניינים לקדם פרויקט של התחדשות עירונית.

גוטסדינר סיפרה כי אב-גד הנפיקה בינואר 2021 אג"ח בבורסה, ובמאי 2021 הנפיקה מניות, ושאלה את רצון על הליך ההנפקה.

רצון סיפר כי "הליך הנפקת חברה הוא יקר ומורכב, אבל הוא משנה את הפנים של החברה, והוא באמת שינה את החברה מקצה לקצה. תחום הנדל"ן הוא תחום עתיר הון. אנחנו נדרשים להשקיע המון כסף בכל פרויקט, ושוק ההון מאפשר לנו נגישות - גם באמצעות אג"ח וגם באמצעות הנפקת מניות – לגייס כסף בריביות סבירות יותר. אם עד לפני ההנפקה גייסנו כסף ממשלימי הון, מגופים חוץ-בנקאיים, בריביות גבוהות יותר, אז ההנפקה איפשרה לנו נגישות לגייס בריביות נמוכות יותר".

גוטסדינר ציינה כי "ניכר שההנפקה תרמה גם לאיתנות הפיננסית של החברה. היקף המאזן והיחסים הפיננסיים השתפרו מאוד".

רצון אמר עוד כי "חיזוק ההון העצמי של החברה איפשר לנו להיות בטוחים, יציבים ואיתנים. שוק ההתחדשות העירונית כיום הוא מרובה מתחרים, ועצם ההנפקה מאפשרת לנו בידול וחיזוק. אנחנו בין החברות היחידות בשוק ההון שמתמקדת בהתחדשות עירונית, וזה מבדל אותנו. לדיירים שמחפשים חברות, יזם או קבלן שיעשה אצלם פרויקט חשובה מאוד האיתנות של החברה, והגיוס בשוק ההון נתן לנו גם את היציבות הזאת וגם את השקיפות. חברה ציבורית מיוחדת בכך שהיא מחויבת לממשל תאגידי, לעבור תהליכים בריאים יותר, הכל שקוף, כל הפרטים נמצאים און-ליין".

רצון סיפר כי ההתחדשות העירונית זולגת גם לפריפריה. "עליית מחירי הדיור מצדיקה את הפרויקטים גם בפריפריה. האתגר באזורים אלה שצריך יותר זכויות בנייה, אז צריך לדעת איך לעשות זאת נכון".

רצון גם חלק מניסיונו בתחום לדיירים שמעוניינים בפרויקט התחדשות עירונית. לדבריו, שלושת המרכיבים החשובים בחברת התחדשות עירונית הם אמינות, קשב ואיתנות פיננסית. הוא הדגיש כי "חשוב להתחבר עם חברה יציבה שעומד בה מישהו שהדיירים מאמינים לו וסומכים עליו שיוביל אותם לסוף הפרויקט. התחדשות עירונית היא תהליך ארוך שנמשך שנים ארוכות, זאת סוג של שותפות".

צרו קשר עם המומחים שלנו >>