מאמרים:

ה-ICO - לאן הוא הולך?

15 נובמבר 2017

הביטקוין, חלוץ המטבעות הדיגיטליים, הושק בשנת 2009, כמוצר חדשני המבוסס על מערכת הבלוקצ'יין, כינוי לטכנולוגיה המאפשרת רישום ומעקב אחר הכסף שבמערכת, כולל יתרות ותנועות, לכל המשתמשים במערכת במקביל. מאז עלותו לאוויר חשוף הביטקוין לתנודתיות רבה בשוויו. אם בתחילת דרכו רק "משוגעים לדבר" רכשו אותו והשתמשו בו, הרי שנדמה שבעת האחרונה כל העולם הפך למשקיע בביטקוין, אם במטבע הוירטואלי עצמו ואם כחלק מהתנועה האדירה של הנפקות של מטבעות זהים או דומים - Initial Coin Offering (ICO).

ICO היא דרך חדשה ונוחה לגיוס כספים לסטארטאפים המפתחים בתחום הבלוקצ'יין. התהליך שונה במהות מתהליך הנפקה או גיוס כספים מקרנות הון סיכון. על פי רוב תפרסם החברה באתר האינטרנט שלה עמוד הסבר על מה שהיא מפתחת (White paper) ותגייס על בסיסו כסף באמצעות מטבע דיגיטלי מקובל כדוגמת ביטקוין. אין צורך בתשקיף הקלאסי שהכרנו עד היום, הכולל דוחות כספיים, תיאורים מפורטים על החברה ועל פעילותה, עלויות הנפקה כבדות וכד'. ה- White paper יעשה עבור החברה את המלאכה.

בשנתיים האחרונות בוצעו הנפקות ICO רבות בעולם והגידול בתחום אקספוננציאלי, הן מבחינת כמות החברות המנפיקות בדרך זו והן בסכומי הגיוס. תורם משמעותי לכך הוא הזמן הקצר בו מתבצעת ההנפקה. דוגמאות בולטות מהחודשים האחרונים הינן החברה הישראלית בנקור (Bancor) אשר פיתחה פלטפורמה להמרת מטבעות דיגיטליים המאפשרת לבעליהם לסחור במטבעות אלה או להמיר אותם ללא צורך בגורם נוסף וגייסה כ-150 מיליון דולר תוך מספר שעות, חברת ברייב (Brave) שגייסה כ-35 מיליון דולר תוך כדקה וחברת טזוס (Tezos) אשר גייסה כ-230 מיליון דולר תוך כשבועיים. כיום קיימים כבר כמה מאות מטבעות דיגיטליים אשר לאחרונה הגיע שווים המצרפי לכ- 180 מיליארד דולר.

אם בתחילת דרכו הועלו תהיות במדינות שונות איך יש להתייחס ל"בן החורג" מבחינה כלכלית, כלומר האם ניתן לבצע בו פעילות כמו בכל מטבע אחר ולכן יש להכניסו לעולם העסקי בדלת הקדמית, או כגימיק חולף שלא ישנה סדרי בראשית של כלכלה מוכרת וידועה, הרי ההשפעה העצומה של המטבעות הדיגיטליים הבהירה לכולם ש-ICOs פה בשביל להישאר. רגולטורים במדינות שונות החלו להפנים שבכדי למנוע כאוס ועל מנת לשמור על כללי משחק ברורים לא יהיה מנוס מלהכניס את ה-ICOs תחת כנפיהם. בין היתר, החשש מבועה שסופה להתפוצץ הוביל לכך שבחודשיים האחרונים עולות קריאות מצד רגולטורים במדינות שונות לביצוע פיקוח ואסדרה של הענף המנקז לתוכו סכומי כסף גדולים של משקיעים שעלולים להיות חשופים לתרמיות ולשרלטנות כפי שקרה באפריל 2017 במקרה של OneCoin.

החלוצה כמעט כמו תמיד היתה ארה"ב. רשות ניירות ערך האמריקאית (ה- SEC) פרסמה ביולי האחרון החלטה לגבי פרויקט DAO (הנפקת ICO שגייסה כ-150 מיליון דולר ולאחר כחודש האקר הצליח לגנוב מהמערכת מטבעות בשווי של כשליש מההנפקה). בפרסום זה אותתה ה- SEC שיש מבחינתה למצוא את שביל הזהב בין מתן אפשרות לתחום החדש להתפתח ובין החלת רגולציה מתאימה עליו. ה- SEC תבחן את הגדרת המטבעות הדיגיטליים כניירות ערך ואז באופן אוטומטי תחול עליהם אסדרה מחיבת (פרסום תשקיף, פיקוח רגולטורי וכד').

גם הרשות המוניטרית של סינגפור (MAS) הודיעה כי מטבעות דיגיטליים אשר במהותם מהווים ניירות ערך יוכפפו לרגולציה הקיימת ואחרים יבחנו באופן פרטני כל מקרה לגופו. במקרים בהם הרגולציה תחול הרי שהחברות יצטרכו לפרסם תשקיף ולמלא אחר כל הנהלים הנדרשים בהנפקה של ניירות ערך.

יו"ר רשות ניירות ערך בישראל נתן גם הוא את דעתו לנושא לא מכבר. הדבר היה מחויב המציאות שכן כיאה למעמדה כ-start-up nation גם בתחום הבלוקצ'יין ישראל נחשבת למובילה עולמית וכתוצאה מכך קיימות בה חברות שביצעו ICOs בחודשים האחרונים. היו"ר הודיע על הקמת ועדה לבחינת אסדרה של הנפקות מטבעות דיגיטליים אשר תצטרך להגיש דוח ביניים עם עיקרי המלצותיה עד סוף שנת 2017. הסוגיות להן תצטרך הוועדה להתייחס כוללות, בין היתר, בחינת תחולת דיני ניירות ערך על הצעה והנפקה של מטבעות דיגיטליים, גיבוש המלצות למתווה מדיניות ואסדרה, סקירה השוואתית של הדין במדינות מפותחות ובחינת שיתופי פעולה עם רגולטורים אחרים, והכל תוך ניסיון לשמור ולהגן על הציבור אך מבלי לעקר את החדשנות הטכנולוגית.   

הבנק המרכזי של סין, בה קיימת פעילות ערה של הנפקות ICOs והשקעות בתחום, הודיע בתחילת חודש ספטמבר שכתוצאה מחקירה של גורמים שעסקו ב- ICO בסין הוא הגיע למסקנה שפעילות זו פוגעת בפעילות הפיננסית הסדורה במדינה ועל כן יש להפסיק את כלל הפעילות במדינה, כולל חסימת הנפקות ICO וסגירת בורסות המטבעות הדיגיטליים.

הודעות הרגולטרים השונים יצרו גל של ירידות בשווים של המטבעות הדיגיטליים, למרות שנראה שלאורך זמן, מה שיכול לייצב אותם יהיו דוקא פיקוח ואסדרה שלהם, על אף שהמסלול למפגש עם המזומן יהיה פחות מהיר ואטרקטיבי.

רכבת ה-ICOs  יצאה מהתחנה ואין בכוונתו של אף אחד לעצור אותה. נדרש פיקוח על מנת שהמהירות הגבוהה לא תגרום לרכבת לרדת מהפסים. מי שיחזיקו מעמד יהיו, כתמיד, הגופים שידעו להגיב ולהתאים את עצמם בדרך הנכונה ביותר: The survival of the fittest.


 

צור קשר עם המומחים שלנו