מאמרים:

פינטק, אינשורטק ומה שביניהם

30 מאי 2017

איתן ים , שותף באשכול בנקאות ופיננסים |
 
בקצרה

עם התבססותם של פתרונות פינטק (Finance Technology) בעולם הבנקאות, נולד תחום טכנולוגי ייעודי גם לתחום הביטוח - אינשורטק (Insurance Technology). בניגוד לפינטק, האינשורטק מתפתח יחסית באיטיות, אך בדומה לו מעורר ציפיות רבות למהפכה טכנולוגית בעולם הביטוח. מחקר חדש של חברת הייעוץ של BDO זיו האפט מאשר שהמהפכה אכן בפתח, כתוצאה משינויים טכנולוגיים כמו התחזקות היתרון בשיווק ישיר בפלטפורמות דיגיטליות, ומהפכת המידע וה-IOT (Internet Of Things) שמאפשרות התאמה של מאפייני הפוליסה באופן אינדיבידואלי ובזמן אמת. הגורם העיקרי שעשוי לעכב  את ההתפתחות הוא דווקא רגולטורי. בעוד שהעולם נושא את עיניו אל אומת הסטארט אפ בחיפוש אחר פתרונות אינשורטק, הרגולציה בישראל עדיין לא התיישרה עם השינויים הטכנולוגיים האחרונים ובכך, מעכבת את היכולת ליישם חידושים בתחום ואף את הרצון להשקיע משאבים בפיתוחם. הקלת הרגולציה, במטרה לעודד חדשנות וקידמה, תוביל הן למשיכת משקיעים ועסקים לישראל והן להגברת התחרות וההתייעלות בשוק הביטוח המקומי.

 

Insurance Technology או בקיצור, "אינשורטק"

בשנים האחרונות מתרחב תחום הפינטק בקצב מואץ. הצרכנים תובעניים יותר, מצפים ש"יתחברו" אליהם ואינם הולכים בעיניים עצומות אחרי הגופים המסורתיים עימם הוריהם "יישרו קו". גם אתגרים חדשים אובייקטיביים, כמו בתחום האבטחה והסייבר, דחפו יזמים בעולם בכלל ובישראל בפרט, לחפש פתרונות חדשים בתחום. ישראל ממשיכה להצדיק את המוניטין שלה ובעולם נושאים עיניים אל הפתרונות היצירתיים המגיעים מה-"סטארט-אפ ניישן".

בעוד שפתרונות פינטק "קלאסי" בתחום הבנקאות הולכים ומתרבים, ומבחינת התפתחות רבים מהם כבר עומדים על רגליהם וצועדים בכוחות עצמם, תחום האינשורטק, המציע פתרונות חדשים בעולם הביטוח, עדיין מדשדש. בעולם הבנקאות, פתרונות פינטק מובילים בהכרח להתייעלות במערכת ולהורדת מחירים ללקוח הסופי. הציפייה הטבעית הינה שהאינשורטק יחולל מהפכה מקבילה בעולם הביטוח.

המהפכה בדרך לעולם הביטוח

אז מדוע קצב השינויים של האינשורטק, ה- Insurance Technology, איטי יותר? האם מהפיכת "פינטק" כזו בעולם הביטוח השמרני בכלל תקרה? לפי מחקר חדש של חברת הייעוץ של BDO זיו האפט, "ענף הביטוח עומד בפני מהפכה כתוצאה משינוי טכנולוגי כפול:

בתחום השיווק – התחזקות היתרון של אפיקי הביטוח הישירים באמצעות מכירה בפלטפורמות דיגיטליות.

בתחום המוצר – מהפכת המידע וה-IOT מאפשרות התאמה בזמן אמת של מאפייני הפוליסה לרמת הסיכון הייחודית של הלקוח, תוך הפחתת עלויות.

התפתחות ענף הביטוח בישראל צריכה לבוא באמצעות עידוד להסרת חסמים רגולטוריים לטכנולוגיות חדשניות, הן בתחום השיווק הישיר והן בתחום המוצרים החדשניים."

עניין של זמן

במילים אחרות, הצורך וההזדמנות ברורים ודומים מאוד לאלו שהיו קיימים בעולם הבנקאות, ועל כן מהפכת האינשורטק היא רק עניין של זמן. המציאות שהובילה לקפיצת המדרגה בתחום הפינטק לא תפסח על תחומי ה- Insurance Technology. פתרונות סייבר ושימושים בביג דאטה ימצאו את דרכם בקלות יחסית מהתחום של פינטק לאינשורטק. בנוסף, ירקמו עור וגידים פתרונות חדשניים וייחודיים לאינשורטק, אשר יובילו למהפכה משמעותית, כמו שינוי התפיסה הביטוחית ומעבר ל-Pay as You Live.

מיזמי פינטק מתווים את הדרך

תחום הפינטק זוכה לעדנה, בין היתר, בשל כניסתם לתחום בשנים האחרונות של מוסדות בנקאיים בינלאומיים, הן כאלה עם נציגות מקומית קיימת והן כאלה שחוברים לגופים מקומיים לצורך כך, באמצעות הקמת אקסלרטורים ייעודיים למיזמי פינטק. גופים אלה, מעבר למתן ליווי כלכלי בדרכים שונות, מלווים את החברות הצעירות כמנטורים לכל דבר ועניין, ואף מזהים טכנולוגיות שיכולות לשמש אותם, כך שקיים חיבור אשר יאפשר לאחר מכן POC (Proof of concept) וחיבור לעולם האמיתי.

גם בהיבט זה תחום האינשורטק נמצא בחיתוליו, אך נראה כי ראשיתה של המהפכה בדרך והיא מלווה בהקמת קרנות השקעה ייעודיות לאינשורטק בישראל על ידי גופים בינלאומיים. לאחרונה החל מהלך שמטרתו השקעות ספציפיות בתחום האינשורטק על ידי חברת הביטוח AXA, בשיתוף עם קרן ההון-סיכון ,JVP כמו גם הקמת קרן השקעה בארץ של AIG.

הרגולציה בגלגלי הטכנולוגיה

הגורם שעלול להיות החוליה החלשה בשרשרת, זו שתגרום לעיכוב הפיתוח בארץ ומניעת כניסתן של חברות ומיזמי אינשורטק, הוא תחום הרגולציה. הרגולציה בישראל טרם הסתנכרנה עם השינויים הטכנולוגיים האחרונים ובשל כך מעכבת את היכולת ליישם שינויים ואף את הרצון להשקיע משאבים בפיתוחם. לא די בטענה כי "ענף הביטוח בנוי טלאים על טלאים, עבודה רבה בנייר וללא מיכון תהליכים", כפי שציינה הרגולטורית בכנס אינשורטק לפני מספר חודשים.

יחד עם זאת, נראה שבעולם מאמינים שב-"סטארט-אפ ניישן" ניתן יהיה למצוא פתרונות בתחום האינשורטק, כפי שנמצאו פתרונות פינטק. כדי שדברים יצאו מהכוח אל הפועל הרגולציה המקומית חייבת לצעוד אל המאה ה-21 ולהסיר את החסמים, וזאת לא מתוך כוונה להפחית את הפיקוח אלא מתוך כוונה לתת לחדשנות לפרוץ קדימה. מהלך זה יאיץ כניסתם של יזמים מקומיים לתחום האינשורטק ויועיל בשני מישורים עיקריים: הגברת התחרות וההתייעלות בשוק הביטוח המקומי, והמשך משיכת משקיעים לישראל אשר ירצו ליהנות מהחדשנות ומההובלה.

 


צרו קשר עם המומחים שלנו לבנקאות ופיננסים