מאמרים:

איך מתמודדים עם תנודתיות התזרים בעסק?

09 ינואר 2023

דורון שטיין, שותף וראש אשכול תעשייה והתיישבות |

תזרים מזומנים הוא הלב הפועם בעסק. התזרים מכתיב פעמים רבות החלטות של הנהלת החברה, וזאת על אף שתוצאות דוח רווח והפסד הן המשקפות את רווחיות העסק. חוסר במזומנים מאלץ ליטול אשראי מבנקים, לדחות תשלומים לספקים ולעכב תשלומים. חוסר במזומנים עלול להביא להחלטה לרכוש בתשלומים בריבית גבוהה, לעומת רכישה במזומן במחיר זול. בעולם אידיאלי היינו רוצים לגבות את התמורה עבור מכירות ולשלם עבור הוצאות במזומן, ללא אשראי. ואולם מכיוון שהעולם מתנהג עם אשראי - חייבים למצוא פתרון לתנודתיות התזרים.

תנודות חריפות בתזרים קיימות בעיקר בעסקים פרוייקטליים או עונתיים. עסקים אלה מתאפיינים בהשקעה גבוהה של תשומות בפרויקט, ביצוע הפרויקט וגביית התמורה מלקוחות בהתאם לאבני דרך- תוך כדי התקדמות הפרויקט ועד השלמתו ב-100%.

הגישור בין תזרים התקבולים לתשלומים נעשה על ידי אשראי ספקים. ואולם זהו פתרון חלקי, מכיוון שפרויקטים מתאפיינים במרכיב עבודה גבוה המשולם במזומנים. כשהפרויקט מכיל חומרים מיובאים, הם משולמים במזומן ואפילו מראש. חברות מגשרות באשראי בנקאי, והתזרים מתנדנד בהתאם לעליות ומורדות - מתחילת הפרויקט ועד השלמת התקבולים.

 תארו לעצמכם שלב האדם היה פועל כך כל הזמן. אנו מוכנים למאמץ נקודתי של הלב עד לרגיעה, אך לא נוכל לסבול תנודות חריפות בקצב הלב, כל הזמן. לדעתנו, הדרך הטובה ביותר להתמודד עם התנודתיות הזו היא לשלב בעסק תחום שאינו תנודתי, המספק את "הלחם והחמאה" לו אנו זקוקים מדי חודש.

כך, אם אתם קבלנים בענף הבנייה, אתם מכירים היטב את התנודות – פעם יש עבודה ופעם אין, ופערי הזמן בין תקבולים לתשלומים עשויים להגיע ל–12 חודשים. ואולם יזמים הבונים לעצמם נכסים מניבים, יוצרים תזרים תקבולים חודשי קבוע באמצעות דמי שכירות; יזמים שעוסקים בהתקנת מערכות סולאריות ואנרגיה מתחדשת, למדו שלא נכון לעסוק רק בהתקנות (פרוייקטלי) - ועליהם להשקיע גם במערכות כדי לייצר חשמל ולמכור אותו, תוך השגת תזרים מזומנים חודשי; יזמים העוסקים בתיירות יכולים לשלב בין טיולי קבוצות אקזוטיים בחו"ל (פרוייקטלי) לבין סופי שבוע תרבותיים בארץ (רציף). 

ולכל אלה יש להביא בחשבון את הקושי לגייס עובדים, במיוחד לתקופות קצובות. העובדים שכבר מגיעים לעבוד, רוצים לדעת שאתם מספקים להם עבודה בכל ימות השנה - ולא רק לטובת פרויקט בודד. לכאורה, ניתן לפתור זאת באמצעות קבלני משנה, אך מדובר בפתרון יקר, וגם קבלני המשנה מתקשים בגיוס עובדים.

בשורה התחתונה, כדי ליצור רווחיות ותזרים תמידיים בעסק, תנו העדפה לשילוב של כמה תחומים על פני היצמדות לתחום תנודתי בלבד. כך, גם אתם תישנו טוב יותר עם תזרים מזומנים רציף.

 

ליצירת קשר עם המומחים שלנו >>