שירותי הנהלת חשבונות לעסקים קטנים

 

מחלקת עסקים קטנים ב-BDO מספקת שירותי הנהלת חשבונות, חשבות וניהול כספים למגוון עסקים ברחבי הארץ. המחלקה פועלת ב-10 סניפים מקרית שמונה ועד אילת, ומאפשרת לכל בעל עסק ליהנות מהמקצועיות והמומחיות של פירמה בינלאומית – לצד הליווי האישי, הקרבה הפיזית והאינטימיות של שירות מקומי. כמו יתר תחומי המחלקה, גם אנשי הצוות, ההתמחויות וסוגי השירותים לניהול כספים והנהלת חשבונות – הותאמו במיוחד למידות, ליכולות ולצרכים של בעלי העסקים הקטנים בישראל.

 

שירותי הנהלת חשבונות וניהול כספים

כל אחד מסניפי המחלקה כולל צוות מיומן של חשבי שכר, רואי חשבון, יועצי מס, יועצים פיננסיים ועוד, המתמחים בעבודה עם עסקים קטנים ומלווים כל לקוח באופן אישי. הצוות מספק ללקוחותיו מגוון שירותי הנהלת חשבונות וניהול כספים, בהם:

 • הנהלת חשבונות וחשבות שכר
  • דיווחים שוטפים ושנתיים לרשויות (מע"מ, מס הכנסה, ביטוח לאומי)
  • הכנת משכורות והפקת תלושי שכר לעובדים, תוך מתן דגש על עמידה בכל דרישות החוק ודיווחים חודשיים למוסדות
  • חישובי הפרשות לפנסיה, קרנות השתלמות, גמל וביטוח אובדן כושר עבודה; חישוב פיצויים בעת עזיבת העובד
    
 • ניהול כספים במיקור חוץ (CFO on Demand)
  • ליווי מתמשך או קצוב של אגף הכספים
  • ניהול תזרים מזומנים שוטף וחזוי
  • בניית דוחות ניהוליים ובקרתם
  • תמחיר ובקרה תקציבית
  • אופטימיזציה של עלויות
    
 • ליווי אישי וייצוג לקבלת שירותים נוספים בפירמה, לרבות ראיית חשבון, יעוץ עסקי ושירותי המחלקות המקצועיות

 

שירות מקומי - ידע עולמי

המחלקה הייעודית של BDO מנגישה לעסקים הקטנים, תחת קורת גג אחת, את כל הידע, היכולות, הניסיון והשירותים המקצועיים של פירמה בינלאומית מובילה – בהתאמה מלאה לצרכים שלהם. צוות המחלקה מתמחה במתן שירותי הנהלת חשבונות לעסקים בתחומים, שלבים ומגזרים שונים, בהם עסקים מתחומי המסחר והשירותים, התעשייה והתעשייה בקיבוצים; עסקים בהקמה, עסקים מקוונים, עסקים משפחתיים ועוד. בהתאם לצורך, צוות המחלקה ילווה אתכם אישית וייצג אתכם גם למול המחלקות המקצועיות של הפירמה, המתמחות במגוון מגזרים וענפים שונים, מבריאות ועד בלוקצ'יין, מעמותות ועד סטרטאפים.

 

 

מה זה הנהלת חשבונות?

הנהלת חשבונות היא פעולת רישום בה נעשה מעקב אחר הפעולות הכספיות השונות של העסק, כגון הוצאות, הכנסות, קניות, מכירות ותקצוב העסק. על הנהלת חשבונות נכונה, לבצע רישום מדויק של כל הפעולות החשבונאיות, כשהרישום עצמו מתבצע בדו"חות שהנהלת החשבונות מכינה ובהם ניתן למצוא: דו"חות מאזן לפי כל תקופה (חודשי, חצי שנתי ושנתי) וכן דו"ח רווח והפסד.

מטרת הדו"חות שאותן מפיקה הנהלת חשבונות היא לספק מידע על פעילותו הכלכלית של העסק, כך שיהיה ניתן למדוד את מצבו ולתכנן את עתידו. לכן, הנהלת חשבונות טובה היא דבר אשר כל עסק צריך לעשות, על מנת לוודא את פעילותו ולהבטיח את קיימו לאורך זמן.

לצורך הנהלת חשבונות ישנן שתי שיטות רישום נפוצות:

 • הנהלת חשבונות חד צדדית: מתאימה לעסקים קטנים יותר, ובה נעשה שימוש בחשבונות הוצאות והכנסות בלבד.
 • הנהלת חשבונות כפולה: השיטה הנפוצה ביותר להנהלת חשבונות, אשר מבוססת על רישום כפול של כל עסקה, באמצעות חבות וזכות.

 

הדילמה של עסקים קטנים ובינוניים

מעצם הגדרתם, עסקים קטנים פועלים בהיקפים נמוכים יחסית - עד חמישה עובדים ומחזור עסקאות של עד מיליון ש"ח בשנה לעסק קטן;  בשל כך, עסקים אלו מתחבטים פעמים רבות בשאלה האם לבצע הנהלת חשבונות באופן עצמאי או לשכור את שירותיו של איש מקצוע. 

הרי כשמדובר בהיקף עסקאות נמוך ויש מעט מסמכים לתיעוד, נדמה שמדובר בהוצאה שאפשר לחסוך ומשימה שבעל העסק יכול להתמודד איתה בעצמו. מצד שני, ככל שהעסק קטן יותר כך בעל העסק נאלץ לדאוג להיבטים רבים יותר בעצמו (החל משיווק ועד שירות לקוחות), וגם אם הוא נחוש - הסיכוי שהוא מיומן או אפילו פנוי לטפל בכולם כראוי שואף לאפס. השילוב בין עומס המשימות בניהול עסק, לצד החשיבות הגבוהה שבתיעוד נכון ומדויק של הפעילות הפיננסית – שהיא הבסיס עליו נשען העסק כולו – מגדילים את הסיכוי לעשיית טעויות שיעלו לכם ביוקר.

 

הבסיס לצמיחה פיננסית

הנהלת חשבונות היא תיעוד או רישום של כלל הפעילויות הפיננסיות של העסק, כמו מכירות, רכישות, הכנסות, הוצאות, קבלות, תשלומים וכו'. זהו חלק אינטגרלי מהניהול הפיננסי בעסק, לצד חשבונאות וראיית חשבון, כאשר כל זרוע עוסקת בהיבט אחר:

 • הנהלת חשבונות – נעשית על ידי מנהל חשבונות העוסק בתיעוד הפעולות הפיננסיות;
 • חשבונאות – נעשית על ידי מנהל כספים (CFO) שעוסק ביישום תקני החשבונאות ועריכת הדוחות הכספיים (אופן הצגת הפעולות ועריכתן על פי כללי ההכרה בהוצאות והכנסות, בסיסי דיווח וכו');
 • ראיית חשבון – נעשית על ידי רואה חשבון שעוסק בביקורת ומתן חוות דעת על הדוחות הכספיים.

מתוך כך, הנהלת חשבונות היא נדבך הכרחי וחיוני בניהול עסק בכל שלב ובכל קנה מידה. היא זו שמהווה את הבסיס לניהול הפיננסי כולו – החל מעמידה בדרישות החוק והדיווח לרשויות, דרך היכולת לבצע תכנון מס מיטבי וכלה בניהול התזרים השוטף, שהכרחי להתקדמות העסקית ולזיהוי נקודות חולשה וצמיחה.

 

הנהלת חשבונות לעסקים קטנים

עסקים קטנים מתמודדים עם סוגיות ייחודיות העולות מתוך רגישותם הגבוהה יחסית לתנודות השוק. מתוך כך, תפקידה של הנהלת החשבונות מקבל חשיבות גבוהה אף יותר דווקא בקרב עסקים אלו. כאן, כל הכנסה או הוצאה יכולה להיות בעלת משמעות מכרעת להיקף המחזור, לחובת הדיווח, לחבות המס ולניהול חכם של המאזן כולו. בעוד שהדבר נכון גם לעסקים גדולים יותר, אין ספק כי גם כאשר מדובר על עסקים קטנים הנהלת חשבונות נכונה היא שמאפשרת חשבונאות חכמה – ועושה את ההבדל בין התרסקות לבין צמיחה עסקית ופיננסית.

מחלקת עסקים קטנים של BDO מספקת שירותי הנהלת חשבונות המותאמים במיוחד לעסקים קטנים בישראל, ומזמינה גם אתכם ליהנות מהיתרונות של פירמה בינלאומית - בשירות מקומי שמותאם לצרכים וליכולות שלכם. צוות המחלקה כולל מנהלי חשבונות, מנהלי כספים, רואי חשבון, יועצי מס ויועצים עסקיים מומחים המספקים מגוון פתרונות להתפתחות עסקית ופיננסית, תוך ליווי אישי במגוון סניפים ברחבי הארץ.

 

זהר ממן

זהר ממן

ראש יחידת העסקים הקטנים תל אביב, ראש תחום הרופאים העצמאים ובעלי הקליניקות הפרטיות.
person$$BDO.LiveSite.ViewBio$$