ניהול כספים במיקור חוץ

 

אם העסק שלכם ניצב בפני לפחות אחד מהאתגרים הבאים: תזרים מזומנים, גידול בפעילות (צורך גדל בהון חוזר), נטל חובות, דיווחים חשבונאים, תקצוב ותכנון, גיוס אשראי וכיו"ב, כדאי שתמשיכו לקרוא את הבלוג הבא.

בעסקים גדולים יש סמנכ"ל כספים Chief Financial Officer ובקיצור CFO במשרה מלאה, המטפל במקצועיות בכל הנושאים שתוארו לעיל. אולם בעסקים בינוניים וקטנים (SMB) לא תמיד ישנה פונקציה כזאת, אך הצורך עדיין קיים.

עם התפתחות הטכנולוגיה וריבוי אפשרויות הגישה למידע של העסק, גם מרחוק, הפכו למונגשים יותר שירותים רבים במיקור חוץ.

בשנים האחרונות הצורך בשימוש בשירותי ניהול כספים במיקור חוץ הולך וגובר בישראל, בעוד שבמדינות אחרות בעולם, דוגמת ארה"ב, הוא מאוד מקובל כבר שנים רבות.

 

מה הרעיון בבסיס ניהול כספים במיקור חוץ?

בסיכומו של יום המטרה הינה לקבל תובנות פיננסיות מבעל מקצוע מומחה בתחום, גם אם הוא לא נמצא פיזית בעסק במהלך כל השבוע. בדרך זו ניתן למנף יכולות מקצועיות גבוהות גם לעסק קטן או בינוני ללא העלויות הגבוהות של מנהל כספים במשרה מלאה, ובעצם ליהנות משני העולמות, ולקבל מנהל כספים מנוסה בעלות נמוכה יחסית.

 

מה כולל השירות של מנהל כספים במיקור חוץ ולמי הוא מתאים?

לפני שנתחיל ננסה להגדיר מהו עסק קטן ובינוני Small Medium Business ובקיצור SMB.

מקובל אך לא הכרחי להגדיר שחברות SMB הן אלה המעסיקות בין 5 ל 100 עובדים והיקף המחזור השנתי שלהן נע בין 10 מיליון ₪ ל 100 מיליון ₪. אם העסק שלכם נמצא בתחומים האלה כנראה שהוא נזקק לשירותי ניהול כספים.

גם חברות הזנק start up זקוקות להסתייע בניהול כספים במיקור חוץ, מכיוון שבחברות אלה בנוסף לניהול הכספים השוטף יש צורך בסבבי גיוס הון, פניה לקרנות הון סיכון וקרנות ממשלתיות.

לעיתים, הצורך במיקור חוץ הינו בכלל תחומי הכספים בארגון, כלומר, נדרש שילוב של צוות הכולל מנהל כספים ומנהל חשבונות שאינם חלק מעובדי החברה בשכר.

על מנת למנוע בלבול בהגדרות התפקידים במחלקת הכספים, ננסה לנסות להגדיר את התפקידים בצורה ברורה יותר:

 • הנהלת חשבונות – תהליכים חוזרים על עצמם, רישומים חשבונאיים יומיומיים, סגירת חודש, ניהול הוצאות, קשר עם לקוחות, תמיכת רו"ח החברה במקרים מסוימים.
 • חשבות – דיווחים חשבונאיים, ניתוחי עומק, ניהול תהליכים, ניהול צוות, בקרות פנים.
 • CFO – תכנון אסטרטגי, תקציב, KPI, גיוס אשראי, ניהול בעלי עניין (בעלי מניות, נותני אשראי, דירקטורים).

במסגרת השירותים המוענקים ע"י מנהל כספים במיקור חוץ, בדומה לאלה הניתנים ע"י מנהל כספיםIN HOUSE,כלולים השירותים הבאים:

 1. ניהול מחלקת הנהלת החשבונות על מנת לייצר נתונים מהימנים ופרשנות לגבי התוצאות הכספיות של העסק ומשם להגיע לתובנות עסקיות וקבלת החלטות משמעותיות לגבי העסק.
 2. זיהוי מדדי ביצוע מרכזיים Key Performance Indicators ובקיצור KPI.
 3. ניהול תקציב שנתי.
 4. ניהול ותכנון תזרים מזומנים.
 5. תכנון אסטרטגי.

לעיתים יכללו במסגרת השירותים גם:

 1. גיוס אשראי ובניית מערך אשראי מותאם פעילות.
 2. ניהול מערכת IT הקשורה למימון.
 3. השתתפות בישיבות דירקטוריון.
 4. עזרה במיזוגים ורכישות.

 

יועץ פיננסי לעומת מנהל כספים במיקור חוץ מתמשך?

יועץ פיננסי יכול לעזור רבות בפרויקט חד פעמי כגון תמחיר, גיוס אשראי, ליווי תהליך של מיזוגים ורכישות, אבל לא ממש מכיר את העסק שלך, לא תמיד זמין לטובת הצוות המקצועי ולא תמיד מגיב מהיום להיום. לעומתו, מנהל כספים במיקור חוץ מתמשך חי את החברה. הוא יודע מה קרה בעסק גם לפני מספר רבעונים, יודע ומכיר מה תפקידו של כל חבר בצוות המקצועי ויודע לספק תובנות פיננסיות, תשובות ופתרונות.

עלות מול תועלת – עלות שכרו של סמנכ"ל כספים במשרה מלאה הינה גבוהה וכוללת תנאים סוציאליים, רכב והטבות נוספות לעומת עלות נמוכה בהרבה של מנהל כספים במיקור חוץ אשר ייתן לא פחות תובנות ולעיתים אף יותר.

 

אם כך, איך לבחור את נותן השירות המתאים לעסק שלכם?

יש לראיין את נותן השירות, לברר מהו ניסיונו המקצועי, איך הוא עזר ללקוחות אחרים במצב דומה, איך הוא מתקשר עם צדדים שלישיים, כמו למשל חברי דירקטוריון, והכי חשוב, לבדוק מה רמת התקשורת הבינאישית שלו, כי גם אם מבחינה מקצועית הוא מעולה, הרי שבסופו של דבר תפקיד מנהל כספים הוא שיתופי במהותו.

 • תיאום ציפיות
 • יש להתחיל בהבנת היעדים העסקיים לטווח הקצר והבינוני.
 • הגדרת דוחות ניהוליים נדרשים – בחירת KPI, לגרום לכך שהמידע יהיה זמין ומעובד לצורך קבלת החלטות ניהוליות.
 • המלצות טכנולוגיות לגבי תוכנות כגון בחירת מערכת הנהלת חשבונות מתאימה.
 • בדיקה מעמיקה של הדוחות הכספיים – על מנהל הכספים לעבור על כל סעיפי המאזן והרווח והפסד על מנת לקבל תמונה חשבונאית וכספית מלאה על העסק.
 • בניה ושיפור תהליכים פיננסים – למנהל כספים יש ניסיון מעסקים קודמים שפגש, יש להשתמש בידע ובניסיון שלו לטובת תהליכים פיננסיים בעסק ולשפרם.

בסיומם של הדברים, אם אתם מעוניינים להסתייע בכלי הניהול 'של הגדולים' ולשלם תשלום המותאם לכם, העסק שלכם מתאים לשירותי ניהול כספים במיקור חוץ.


 BDO ישראל לעסקים קטנים ובינוניים

BDO ישראל הינה פירמת ראיית חשבון וייעוץ עסקי מובילה, עם ניסיון רב שנים בליווי עסקים קטנים ובינוניים בארץ ובעולם. היכרותנו עם הצרכים, ההזדמנויות והסיכונים של העסקים הקטנים והבינוניים, מאפשרים לנו להציע מעטפת שירותים מותאמת אישית לצרכי הלקוח.

אנו מציעים ללקוחותינו יחס אישי לצד מעטפת שירותים של פירמה מובילה:

 • ביקורת וסקירה של דוחות כספיים
 • ייעוץ שוטף בנושאי חשבונאות ומיסים
 • ייצוג שוטף בפני רשויות המס
 • דוחות אישיים לבעלי המניות
 • הנהלת חשבונות וחשבות, הכנת משכורות ותלושי שכר לעובדים בעסק
 • חישוב הפרשות לפנסיה, קרנות השלמות, גמל
 • ייעוץ וליווי עסקי

 

צור קשר עם המומחים >>