מאמרים:

מעבר בין-דורי בחברות

11 פברואר 2024

סיון פלטין, BDO |


בכנס שערכנו בשיתוף בנק הפועלים השתתפו כ- 300 אורחים שנהנו מהרצאות מגוונות ומעשירות וכן שלל טיפים לחברות משפחתיות כיצד לצלוח את המעבר לדור הבא. 

 
נציגי BDO הציגו בהרצאותיהם נושאים שונים הקשורים להתמודדות עם המעבר הבין דורי. להלן פירוט קצר על נושאי ההרצאות והמצגות שלהם מהכנס:

 

  • אסתי גולדהמר, Head of BDO Operational Excellence, דיברה על דילמות יומיומיות בניהול העסקים המשפחתיים. היא ציינה כי 80% מהעסקים בעולם הם עסקים משפחתיים, והנתונים מצביעים על כך שלעסקים מסוג זה יש אורך חיים ארוך יותר. גולדהמר הדגישה את הצורך במבנה ארגוני מסודר גם בחברות משפחתיות והמשמעות של הגדרת ציפיות מסודרת וקביעת אמנה משפחתית.

    לצפייה במצגת של אסתי גולדהאמר
 
  • עו"ד אדווה בלמס, שותפה, מימון תאגידי, דיברה על המשכיות העסק המשפחתי ועל הדילמה של מכירת העסק או הכנסת משקיע לעסק המשפחתי. היא דיברה על תהליך מכירת העסק, ההגדרה המדויקת של הנכסים והחשיבות של הערכת שווי אובייקטיבית לקראת מכירת העסק ועוד.

    לצפייה במצגת של עו"ד אדווה בלמס
 
  • עו"ד חנה סלומון, שותפה, מחלקת עתירי הון, דיברה על שיקולי מיסוי בתהליכים של העברה בין-דורית. חנה דיברה על כך שהפטור על ירושה אינו מוחלט, מכוון שהמס למעשה עובר ליורש בזמן שימכור את הנכס. סולומון דיברה על מקרים של ירושה של חברה משפחתית, כיצד להתייחס להכנסות במקרה של פטירה של בעל החברה והדין המיוחד בנוגע להורשה, מקרים של חובות של בעל החברה שנפטר ועוד.
 
  • רו"ח דן אטיאס, ראש זרוע הביקורת ב-BDO, סיכם את הכנס ודיבר על המשמעות של אמנה משפחתית לשמירה על שלמות המשפחה והמשכיות העסק. אטיאס סקר את הפתרונות לעסקים שנמצאים בסיטואציה של העברה בין-דורית, והצורך בהטמעה של מנגנונים מסודרים, כמו תגמול לבני המשפחה בהתאם לתפקיד, ותק וכו'. הוא הציג על מכשירים שונים כמו נאמנויות, מיזוג ועוד, שיכולים לסייע בסוגיות מס לקראת העברה בין-דורית וגם לפתור חיכוכים ובעיות לקראת התהליך. 

    לצפייה במצגת של רו"ח דן אטיאס

 

לכל פניה או שאלה בנושא היבטי מיסוי, ניתן לפנות רו"ח חנה סלומון, שותפה, מחלקת עתירי הון, מייל: [email protected]
בנושא מימון תאגידי ותהליכי העברה בינדוריים, ניתן לפנות לעו"ד אדווה בלמס, במייל: [email protected]

לליווי, ייעוץ או הכוונה בנושא כניסת משקיע / מכירה של העסק, ניתן לפנות ליפעת טוקר, מנהלת פיתוח עסקי במייל: [email protected] או בטלפון: 058-4501291