• הערכת שווי חברות

הערכת שווי חברות

הערכת שווי חברות נדרשת לעיתים קרובות בזמן קשה או מלחיץ - בעת מחלוקת בין בעלי מניות; בעת מכירה ו/או רכישה פוטנציאלית של חברה, פעילות עסקית או נכסים בודדים; בעת סכסוך משפטי או עסקי; בשלבים ראשוניים בחייו של סטרטאפ; או בעת תהליך הביקורת של סוף השנה בחברה. אם לא די בכך, אז עבור רוב העסקאות, המחלוקות או התכנונים העסקיים, תהיה רק ​​הזדמנות אחת להציג את כל העובדות כראוי על מנת להבטיח את התוצאה האופטימלית. למעשה, כאשר הערכת שווי מתבררת כלא נכונה, זה כנראה מאוחר מדי.

הערכת שווי חברות אינה מסתכמת בניתוח שווי הנכסים הפיננסיים של החברה או ביצועיה בשנים קודמות; היא גם הסתכלות קדימה ומתן תחזיות עתידיות שנשענות על ניתוחי שוק, נוסחאות ייעודיות ומומחיות מקצועית. כדי להיות אמינה, הערכת שווי צריכה להיות מדויקת הן במבטה לאחור והן במבטה לעתיד; הן בניתוח הנתונים והן בקריאת השוק. השגת התוצאה האופטימלית כרוכה במשחק גומלין עדין בין חוש עסקי, מומחיות משפטית, ידע טכני ופרגמטיזם מסחרי.

ניסיון משולב של עשרות מומחים

אנחנו שואפים לספק ללקוחותינו שירות מצוין עם הערכת שווי חברות שתוביל אותם לתוצאה האופטימלית בזמן המדויק. על כן, חברת הייעוץ של BDO מונה עשרות יועצים, בהם רואי חשבון, כלכלנים ועורכי דין, בעלי התמחויות בביצוע עבודות הערכת שווי לצרכים מגוונים.

צוות היועצים, בהנהגתו של שחר זיו - שותף מנהל BDO ישראל ומי שעומד בראש פרקטיקת הערכות השווי של הרשת הבינלאומית - מונה מומחים בעלי ניסיון ובקיאות במגוון תחומי פעילות וענפי תעשייה. תקשורת, טכנולוגיה, תשתיות, מזון, נדל"ן, אנרגיה, מדיה, גז ונפט, מסחר ושירותים, ציוד רפואי, ביוטכנולוגיה, פיננסים ועוד -  הניסיון המשולב שלנו מעיד כי ישנם מעט מאוד מצבים בהם לא נתקלנו בעבר. בכדי להבטיח את השגת התוצאה האופטימלית, בכל הערכת שווי מתגבש צוות מומחים ייעודי בעל ניסיון וידע בתחום הרלוונטי. זאת לצד ההסתכלות בפריזמה רחבה לבחינה מזוויות מקצועיות שונות, הם שמאפשר לנו לספק ללקוחות הערכת שווי אמינה ומקיפה.

הערכת שווי לצרכים עסקיים

צוות חברת הייעוץ של BDO מתמחה בביצוע הערכת שווי חברות לצרכים מגוונים. בתוך כך, הצוות מתמחה בביצוע הערכות שווי בלתי תלויות לצרכים עסקיים, כפי שעשויות להידרש למגוון מטרות. עבודתנו כוללת את הדיווחים הנדרשים על מנת לעמוד בדרישות תקנים חשבונאיים ו/או רגולטוריים, וכן למטרות מס, ליטיגציה, משפחה או למטרות מסחריות.

אנו שואפים לספק שירות יוצא דופן ללקוח ולענות על מלוא צרכיו בביצוע הערכת שווי במסגרת הזמן הנדרש ובעלות חסכונית ככל הניתן. גם כאשר ישנן נסיבות בעטיין היועצים שלנו לא יוכלו לסייע ישירות, הצוות נמצא בקשר הדוק עם אנשי המקצוע הנדרשים על מנת לספק את הדוח המתאים ולהעניק מענה מלא.שחר זיו, שותף מנהל BDO ישראל, עומד בראש פרקטיקת הערכות השווי של הרשת הבינלאומית.

צרו קשר עם המומחים שלנו לביצוע הערכת שווי

הערכת שווי: איך, מתי ולמה?

הערכת שווי (Pre-Money Valuation) מאפשרת לאמוד את שווי החברה (או ישות אחרת) ברגע נתון, על פי שווי הנכסים הפיננסיים שלה. בכדי לאמוד הן את הנכסים המוחשיים והן את אלו הבלתי-מוחשיים - כמו מוניטין, פטנטים או סודות מסחריים שתרגומם לערכים ריאליים כרוך במידת מה של ספקולטיביות – ביצוע הערכת שווי חברות דורשת תשלובת ייחודית של כלים מקצועיים. יכולות מתקדמות הן לניתוח נתוני הווה ועבר, הן לזיהוי מגמות עתידיות ותחזיות שוק, הכרחיות להשגת הערכת שווי אמינה שמשקפת את המציאות.

בעוד שחברה שווה את מה שהשוק מוכן לשלם בעבורה, עולם כמנהגו צפוּן והצורך לאמוד את שווי החברה תמיד קודם למועד בו הוא נקבע ונחתם; השקעות הון, מיזוגים ורכישות, ביקורות ותביעות משפטיות – כולם מתרחשים "ברגע" ומעמידים בפנינו הזדמנות אחת להציג את דברינו. הערכת שווי חברות שאינה הולמת את המציאות, בין אם אופטימית או פסימית יתר על המידה, לא תאפשר להשיג את התוצאה הרצויה ופעמים רבות אף להזיק באופן ממשי.

הערכת שווי בשלבים מוקדמים

פעמים רבות בעולם ההיי טק והיזמות, סטרטאפים נדרשים לבצע הערכת שווי כבר בשלב ראשוני, בו אין מספיק או בכלל נתוני עבר להסתמך עליהם. היזמים זקוקים להון לשם הוכחת ההיתכנות הרווחית או אולי אף לשם פיתוח המוצר עצמו, אבל אם הם לא יודעים כמה שווה החברה – הם לא יודעים כמה שווים אחוזי הבעלות בה ואיזו הצעה לגיטימי להעמיד מול המשקיעים. מקרה כזה הוא דוגמה מצוינת לחשיבות ביצוע הערכת שווי חברות אצל גורם מומחה; מי שידע, גם בהיעדר נתוני עבר ראליים, לבסס את שווי החברה בצורה אמינה ותוך שקלול כלל ההיבטים הטכנולוגיים, העסקיים, הכלכליים והחברתיים בענף הרלוונטי.

כמובן שסטרטאפים הם לא היחידים שמוצאים עצמם נדרשים לבצע הערכת שווי חברות "במצב אפס"; חברות רבות שעברו תהליכי שינוי והבראה מוצאות עצמן שואלות אם וכיצד להתייחס לנתוני העבר בביצוע הערכת שווי. אולם התשובה לכך אינה חד משמעית ומשתנה רבות בין סוגי החברות, התחומים, הענפים ותקופות הזמן – ובין אם יש או אין נתוני עבר להסתמך עליהם. לשם כך, צוות חברת הייעוץ של BDO ישראל הורכב מתשלובת של מומחים המנוסים בביצוע הערכת שווי חברות במגוון רחב של תחומים ומצבים, ובכל שלב בחיי החברה.

צרו קשר עם המומחים שלנו לביצוע הערכת שווי